Skąd się bierze nieśmiałość i jak z nią walczyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Skąd się bierze nieśmiałość i jak z nią walczyć?
Nieśmiałość mocno utrudnia nawiązywanie kontaktówFoto: shutterstock/Andrey_Popov

Nieśmiałość często ma swoje źródła jeszcze w dzieciństwie, ale można z nią skutecznie walczyć. Służy temu nie tylko terapia, ale też uprawianie sportu czy uczestnictwo w innych formach społecznej aktywności.

O tym, że ktoś jest nieśmiały, decydują czynniki wewnętrzne, takie jak wrodzony temperament czy wrażliwość na bodźce, ale także wpływ otoczenia. Szczególne dużą rolę odgrywają rodzice, którzy – często nieświadomie – przekazują nam różne wzorce i przekonania. Wygórowane oczekiwania czy porównywanie do innych ludzi mogą skutecznie podkopać naszą pewność siebie już w dzieciństwie. Do tego dochodzą porażki i upokorzenia, jakie spotykają nas w szkole czy w pracy.

Ogromny wpływ na naszą nieśmiałość mają słowa, które do nas skierowano. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. – Te momenty, które mocno zraniły, słowa, które zabolały, przykrywamy innymi, dobrymi wspomnieniami albo w ogóle nie chcemy o nich pamiętać – mówiła w Trójce psycholog Katarzyna Bończewska. – Dotarcie do tego jest bardzo ważne, ale z wrażliwością i wyrozumiałością, a nie z tym krytykiem, który podsyca nieśmiałość.

Edukacja i przebaczenie

Zdaniem gościa "Pory na Trójkę" warto samodzielnie edukować się w dziedzinie walki z nieśmiałością z pomocą podręczników. Można też stosować w życiu tzw. technikę małych kroków. – Tworzymy na kartce drabinę sytuacji społecznych, które wywołują nasz lęk, i próbujemy po kolei każdą oswoić – tłumaczyła rozmówczyni Karola Gnata.

Ważną rolę w pokonywaniu nieśmiałości ma przebaczenie. Dotyczy zarówno nas samych, jeśli nurtuje nas wspomnienie jakiejś sytuacji, w której popełniliśmy gafę i czuliśmy się zawstydzeni, jak i innych – na przykład rówieśników ze szkoły, którzy nas wyśmiewali.


Posłuchaj

8:15
Psycholog Katarzyna Bończewska o walce z nieśmiałością (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Sport, sztuka i wolontariat – jak budować pewność siebie?

Przeciwieństwem nieśmiałości jest pewność siebie. Jednym ze sposobów na jej budowanie jest uprawianie sportu. – Sport to szkoła życia, to jest według mnie punkt wyjścia – uważa Dariusz Urbanowicz. Dziennikarz sportowy Trójki dba o to, aby jego synom nie brakowało codziennej aktywności fizycznej. – Dzieciaki funkcjonują w grupie, muszą sobie w niej radzić, muszą się nauczyć z nią współpracować, ale też muszą się nauczyć "przedzierania przez dżunglę", walki o swoją pozycję.

Do dobrych metod zdobywania poczucia własnej wartości należą też rozwijanie talentów artystycznych, uczenie się nowych rzeczy czy uczestnictwo w harcerstwie bądź wolontariacie.

– Wiem, że wpływam, że może w którymś momencie nawet współdecyduję, jestem częścią czegoś ważnego – tłumaczyła w Trójce Ewa Serwotka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.


Posłuchaj

2:52
Jak zbudować pewność siebie? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Katarzyna Bończewska (psycholog)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski 

Data emisji: 24.01.2023
Godziny emisji: 7.18, 8.13

kc/kor

 


Polecane