Skąd się bierze nieśmiałość i jak z nią walczyć?
Nieśmiałość często ma swoje źródła jeszcze w dzieciństwie, ale można z nią skutecznie walczyć. Służy temu nie tylko terapia, ale też uprawianie sportu czy uczestnictwo w innych formach społecznej aktywności.
Nieśmiałość mocno utrudnia nawiązywanie kontaktów
Foto: shutterstock/Andrey_Popov
O tym, że ktoś jest nieśmiały, decydują czynniki wewnętrzne, takie jak wrodzony temperament czy wrażliwość na bodźce, ale także wpływ otoczenia. Szczególne dużą rolę odgrywają rodzice, którzy – często nieświadomie – przekazują nam różne wzorce i przekonania. Wygórowane oczekiwania czy porównywanie do innych ludzi mogą skutecznie podkopać naszą pewność siebie już w dzieciństwie. Do tego dochodzą porażki i upokorzenia, jakie spotykają nas w szkole czy w pracy.
Ogromny wpływ na naszą nieśmiałość mają słowa, które do nas skierowano. Często nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. – Te momenty, które mocno zraniły, słowa, które zabolały, przykrywamy innymi, dobrymi wspomnieniami albo w ogóle nie chcemy o nich pamiętać – mówiła w Trójce psycholog Katarzyna Bończewska. – Dotarcie do tego jest bardzo ważne, ale z wrażliwością i wyrozumiałością, a nie z tym krytykiem, który podsyca nieśmiałość.
Edukacja i przebaczenie
Zdaniem gościa "Pory na Trójkę" warto samodzielnie edukować się w dziedzinie walki z nieśmiałością z pomocą podręczników. Można też stosować w życiu tzw. technikę małych kroków. – Tworzymy na kartce drabinę sytuacji społecznych, które wywołują nasz lęk, i próbujemy po kolei każdą oswoić – tłumaczyła rozmówczyni Karola Gnata.
Ważną rolę w pokonywaniu nieśmiałości ma przebaczenie. Dotyczy zarówno nas samych, jeśli nurtuje nas wspomnienie jakiejś sytuacji, w której popełniliśmy gafę i czuliśmy się zawstydzeni, jak i innych – na przykład rówieśników ze szkoły, którzy nas wyśmiewali.
Sport, sztuka i wolontariat – jak budować pewność siebie?
Przeciwieństwem nieśmiałości jest pewność siebie. Jednym ze sposobów na jej budowanie jest uprawianie sportu. – Sport to szkoła życia, to jest według mnie punkt wyjścia – uważa Dariusz Urbanowicz. Dziennikarz sportowy Trójki dba o to, aby jego synom nie brakowało codziennej aktywności fizycznej. – Dzieciaki funkcjonują w grupie, muszą sobie w niej radzić, muszą się nauczyć z nią współpracować, ale też muszą się nauczyć "przedzierania przez dżunglę", walki o swoją pozycję.
Do dobrych metod zdobywania poczucia własnej wartości należą też rozwijanie talentów artystycznych, uczenie się nowych rzeczy czy uczestnictwo w harcerstwie bądź wolontariacie.
– Wiem, że wpływam, że może w którymś momencie nawet współdecyduję, jestem częścią czegoś ważnego – tłumaczyła w Trójce Ewa Serwotka, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Czytaj też:
- Presja w życiu, sporcie, pracy – czy można tego uniknąć?
- Prokrastynacja, czyli odkładanie spraw na później
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Katarzyna Bończewska (psycholog)
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 24.01.2023
Godziny emisji: 7.18, 8.13
kc/kor