"Halina" – komiksowa opowieść o wojennej bohaterce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Halina" – komiksowa opowieść o wojennej bohaterce
Wojenny okres biografii Haliny Szwarc stał się podstawą stworzenia komiksu "Halina", wydanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ŁodziFoto: Muzeum Tradycji Niepodległościowych/materiały prasowe

Choć w momencie wybuchu II wojny światowej nie była jeszcze pełnoletnia, została wybitną agentką polskiego wywiadu. Halina Szwarc doczekała się komiksu opowiadającego o jej niezwykłym życiu.

Halina Szwarc (z domu Kłąb) miała 16 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Dołączyła do Związku Walki Zbrojnej i na polecenie jego dowództwa nauczyła się języka niemieckiego, a następnie podpisała folkslistę. Wysyłano ją w głąb Rzeszy, gdzie prowadziła działalność szpiegowską i dywersyjną. Jednym z jej zadań było wrzucanie do skrzynek pocztowych Niemców ulotek z informacją, że wojna została przez nich przegrana.

Na podstawie dostarczanych przez nią meldunków alianci bombardowali niemieckie obiekty militarne. Dziewczyna przekazywała następnie informacje o skutkach tych bombardowań. W 1944 roku została aresztowana przez Niemców w swej rodzinnej Łodzi i skazana na karę śmierci. Udało jej się jednak uciec i przeżyć wojnę.

Szpieg w obrazkach

Właśnie wojenny okres biografii Haliny Szwarc stał się podstawą stworzenia komiksu "Halina", wydanego przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. – Czasy są obrazkowe, a my chcemy zainteresować tą niezwykłą postacią szerszą, młodzieżową publiczność – mówił w Trójce dyrektor muzeum Jacek Wawrzynkiewicz. Rysownikiem komiksu jest Tomasz Tomaszewski, a autorem scenariusza Mikołaj Szczęsny. Dofinansowania udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Halina Szwarc nie miała łatwego życia również po wojnie, kiedy to komuniści utrudniali jej karierę zawodową. Mimo to udzielała się społecznie, a w latach 70. założyła pierwszy w Polsce Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jak zdradził gość "Trójki do trzeciej", w planach jest kolejny komiks, opowiadający tym razem o powojennych losach bohaterki.


Posłuchaj

8:09
"Halina" – komiksowa opowieść o wojennej bohaterce (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Zobacz też: 


Muzeum Tradycji Niepodległościowych/materiały prasowe Muzeum Tradycji Niepodległościowych/materiały prasowe

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara 
Gość: Tomasz Tomaszewski (dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)
Data emisji: 23.01.2023
Godzina emisji: 12.25

kc


Polecane