Jak w czasie ferii zbliżyć się do naszych dzieci?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak w czasie ferii zbliżyć się do naszych dzieci?
– Doskonałym pomysłem jest zrobienie burzy mózgów, jeszcze zanim zaczną się ferie: ustalenie, co możemy zrobić razem, jakie mamy pomysły, na co mamy czas – radzi gość Trójki Foto: Shutterstock/Ground Picture

Zimowe ferie to dobry czas na zacieśnianie więzi rodzinnych. Zasięgnęliśmy więc opinii psychologa o tym, co mogą zrobić rodzice, by jak najlepiej przeżyć te kilkanaście dni ze swoimi pociechami.

W okresie przerwy od zajęć szkolnych wielu rodziców decyduje się na wysłanie dzieci na kolonie czy obozy, na których ktoś inny zajmie się zagospodarowaniem ich czasu. To dobry pomysł, jeśli obowiązki zawodowe nie pozwalają nam na zajęcie się naszymi pociechami w czasie ferii. Jeśli jednak możemy sobie pozwolić na urlop, warto wykorzystać go do pogłębienia rodzinnych relacji.

– Doskonałym pomysłem jest zrobienie burzy mózgów, jeszcze zanim zaczną się ferie: ustalenie, co możemy zrobić razem, jakie mamy pomysły, na co mamy czas. Siadamy w kółeczku całą rodziną i słuchamy, co chcielibyśmy robić – radziła w Trójce psycholog Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Ostrożnie z odwykiem

Jednym z ciekawych sposobów na wspólne spędzanie czasu może być granie w gry planszowe, które oderwą dzieci od smartfonów. Do takiej operacji trzeba jednak przystępować ostrożnie. – Mniej więcej dwóch na trzech nastolatków jest uzależnionych od elektroniki. Oznacza to, że w momencie, kiedy zabierzemy im telefon, będą mieli objawy odstawienne, będą poirytowani, być może pojawi się napięcie, lęk. To może nam zepsuć wakacje – ostrzegała rozmówczyni Piotra Łodeja.

Gość "Pory na Trójkę" sugerowała, aby – zamiast na siłę wciągać dziecko do naszego świata – spróbować wejść w jego świat: zagrać z nim w grę komputerową, wspólnie posłuchać muzyki czy pójść razem na koncert. – To może przynieść fantastyczne efekty dla relacji – mówiła Beata Rajba.

Z małą pomocą dziadków

Jeśli tylko pozwalają nam na to warunki, warto na pewien czas podrzucić nasze pociechy dziadkom, bo – jak usłyszeliśmy w trakcie rozmowy – "są badania, które pokazują, że dzieci, które mają dziadków, rozwijają się lepiej intelektualnie i fizycznie". W przeciwieństwie do rodziców dziadkowie mają zazwyczaj więcej czasu i cierpliwości dla wnuków, na więcej też im pozwalają. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, należy się upewnić, że w czasie ferii nasi rodzice bądź teściowie mają czas i ochotę na zajmowanie się naszymi dziećmi.


Posłuchaj

7:34
Jak w czasie ferii zbliżyć się do naszych dzieci? (pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Gość: Beata Rajba (psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej)
Data emisji: 20.01.2023
Godzina emisji: 6.41

kc


Polecane