Jak dobrze się wyspać? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak dobrze się wyspać? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad
Dbałość o odpowiedni i dobry sen jest bardzo ważna. By się wyspać, należy przestrzegać kilku zasad. Foto: Shutterstock

Jak poprawić jakość snu? Hałas, światło, nieodpowiednie odżywianie i stres negatywnie wpływają na naszą regenerację. Jak leczyć bezsenność? Jakie zasady wdrożyć, by lepiej spać?

– Żeby dobrze się wyspać, należy przestrzegać zasad higieny snu. To zasady uniwersalne. Zaobserwowano, że ludzie, którzy mają kłopoty ze snem, popełniają podstawowe błędy. Należy do nich zbyt długie leżenie w łóżku, kiedy nie śpimy. To samo jest ze słynnym liczeniem baranów. Procedura nie tylko wydłuża proces zaśnięcia, ale też aktywuje poczucie lęku – wyjaśniał w "Trójce przed południem" doktor Michał Skalski, specjalista ds. snu. – Na temat snu wiemy już tyle, że byliśmy w stanie napisać kodeks przykazań. Ich przestrzeganie daje nam szansę na wyraźną poprawę jakości snu – zaznaczył w rozmowie.

Dekalog poprawnego snu

 Szacuje się, że bezsenność może dotyczyć aż 40 procent populacji Polski. Pierwszym przykazaniem jest słuchanie własnego organizmu. Powinniśmy więc chodzić spać wtedy, kiedy jesteśmy śpiący, a wstawać zaraz po przebudzeniu. Drugim puntem jest to, by nie leżeć w łóżku, gdy nie śpimy. Bezsenność, czyli sen krótszy niż pięć godzin, jest męczący, ale bardziej od niego męczy leżenie w ciemnym pokoju i patrzenie się w sufit. Ponadto leżenie bez dostarczania bodźców bardzo podnosi poziom lęku  wyjaśniał ekspert w Programie 3 Polskiego Radia. 

Czytaj także:

Sposób na dobry sen 

 Wieczorem relaksujmy się w ulubiony sposób, ale róbmy to poza sypialnią. Gdy jesteśmy śpiący, przeniesiemy się do łóżka. To samo rano: gdy się budzimy, przejdźmy do pokoju dziennego  powiedział doktor Michał Skalski. – Jeśli w ciągu kilku minut od położenia się nie potrafimy zasnąć, wyjdźmy z łóżka i zróbmy coś innego. Naszym celem, jako lekarzy, jest doprowadzenie do sytuacji, w której pacjent kładzie się do łóżka, przykłada głowę do poduszki i zasypia – podsumował. 

Posłuchaj

7:09
Jak dobrze się wyspać? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Zasław Adamaszek (Narodowe Muzeum Techniki)
Data emisji:
 18.01.2023
Godziny emisji: 11.37

kor

Polecane