Ray Dolby – "rozbójnik" w systemie odtwarzania dźwięku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ray Dolby – "rozbójnik" w systemie odtwarzania dźwięku
Dzięki wynalazkowi Raya Dolby'ego kasety magnetofonowe szumiały znacznie mniejFoto: shutterstock/Alena A

Najpierw wprowadził przełomowy system redukcji szumów w kasetach magnetofonowych, a później wymyślił technologię dźwięku przestrzennego – równo 90 lat temu urodził się Ray Dolby, naukowiec, który dwa razy zrewolucjonizował sposób odtwarzania dźwięku.

– Był strasznym rozbójnikiem. Narozrabiał w akustyce tak, że do tej pory próbujemy to strawić – tak pół żartem, pół serio mówił o Rayu Dolbym gość audycji "Trójka przed południem", Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki.

Uciecha dla uszu melomana

Ray Dolby urodził się w 1933 roku w Portland w amerykańskim stanie Oregon. Był z wykształcenia elektronikiem, w latach 60. pracował w firmie Ampex, zajmującej się produkcją sprzętu do rejestracji dźwięku. W 1965 roku opracował rewolucyjny sposób redukcji szumów generowanych przez taśmy magnetyczne, nazwany od jego nazwiska.  

Gdy wprowadzone do sprzedaży przez firmę Philips kasety magnetofonowe typu compact podbiły rynek, wynalazek Dolby'ego trafił pod strzechy w postaci systemów odszumiających, stosowanych zarówno w procesie rejestracji dźwięku, jak i w popularnych magnetofonach. – Cała uciecha polegała na tym, że od tej podłej jakości taśm można było więcej wymagać po naciśnięciu przycisku "dolby". Taśma, która wcześniej szumiała, raptem okazywała się całkiem niezła w odsłuchu, a taśma nagrana w systemie dolby, nawet włożona do magnetofonu, który nie był w taki system wyposażony, też zyskiwała na jakości – opowiadał Zasław Adamaszek.

Drugi wielki skok Dolby'ego

W latach 80., gdy technologia cyfrowa zaczęła powoli wypierać taśmy magnetofonowe, wynalazek Dolby'ego stał się niepotrzebny. Naukowiec nie spoczął jednak na laurach i opracował nowy system, tym razem dotyczący dźwięku przestrzennego. – Wykonał drugi wielki skok, który zaważył na technice dźwięku – mówił rozmówca Witolda Lazara.

Tak powstał system Dolby Surround, popularnie nazywany 5+1. Został on wprowadzony najpierw do sal kinowych, a następnie użyty w zestawach kina domowego. Najnowsza odmiana tej technologii nosi nazwę Dolby Atmos i oferuje jeszcze bardziej wyrafinowane doznania akustyczne. W najbardziej rozbudowanej wersji, stosowanej w najnowocześniejszych kinach, używa się nawet 60 głośników, rozmieszczonych w różnych punktach pomieszczenia.

Ray Dolby zmarł we wrześniu 2013 roku w Kalifornii.


Posłuchaj

10:11
Ray Dolby – "rozbójnik" w systemie odtwarzania dźwięku (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: Zasław Adamaszek (Narodowe Muzeum Techniki)
Data emisji:
 18.01.2023
Godziny emisji: 11.37

kc

 


Polecane