Myślenie kontra emocje? Zagadki ludzkiego mózgu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Myślenie kontra emocje? Zagadki ludzkiego mózgu
stanie Ohio. Wynika z nich, że część naszego mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie "konkuruje" z tą, która steruje emocjamiFoto: Shutterstock/Max4e Photo

Czy logiczna analiza konkuruje w naszym mózgu z emocjami, czy też jest ich uzupełnieniem? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi w niedawno obchodzonym Światowym Dniu Logiki.

Według definicji logika jest nauką o metodycznym myśleniu, dedukcji i dowodzeniu. Warto zwracać uwagę na jej stosowanie w codziennym życiu. – Mogę wykazywać empatię wobec kogoś, ale też zachowywać się logicznie w odniesieniu do rzeczywistości. Natomiast istotne jest to, że zdarzają nam się w myśleniu błędy logiczne, czyli zniekształcenia poznawcze, które powodują, że zachowujemy się trochę inaczej, niż byśmy chcieli – mówiła w Trójce psychoterapeutka Weronika Janeczko.

Walka logiki z emocjami

O przeszkodach, jakie napotykamy w logicznym myśleniu, przekonują badania prof. Anthony'ego Jacka z Case Western Reserve University w Cleveland w stanie Ohio. Wynika z nich, że część naszego mózgu odpowiedzialna za logiczne myślenie "konkuruje" z tą, która steruje emocjami. Potwierdzają to obserwacje nauczyciela matematyki Roberta Bergera. – Jeśli mamy trudne zadanie, którego nie rozumiemy, zaczynają się w nas uruchamiać emocje. Logika pozwala nam wtedy zastanowić się i sprostać wyzwaniu. Poprzez analityczne spojrzenie na sprawę jesteśmy w stanie uprościć sobie to zadanie – mówił gość audycji "Bed & Breakfast".

Ćwicząc się w logicznym myśleniu, możemy zatem łatwiej opanowywać emocje. Jednak, jak stwierdził Robert Berger, "logik może być tyle, ilu jest ludzi na świecie". – Komunikacja między ludźmi opiera się na tym, że zderzamy się z różnymi punktami widzenia i analizujemy je. W wyniku tego dochodzimy do pewnych wniosków i to nas rozwija.


Posłuchaj

2:44
Logiczne myślenie kontra emocje (Bed and Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 14.01.2023
Godzina emisji: 7.15

kc

 


Polecane