Orzeł bielik – symbol amerykańskiej wolności

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Orzeł bielik – symbol amerykańskiej wolności
Bielik amerykański został uznany oficjalnie za symbol Stanów Zjednoczonych 20 czerwca 1782 roku.  Ma on symbolizować amerykański Kongres, a gałązka oliwna i strzały, które trzyma w szponach, są odpowiednio mocami pokoju i wojnyFoto: Shutterstock/FloridaStock

Są silne i niezależne, majestatyczne, odważne i wierne, są symbolem siły i determinacji, są symbolem Stanów Zjednoczonych – tak o orłach bielikach mówią Amerykanie. To właśnie wizerunek tego ptaka widnieje na Wielkiej Pieczęci Stanów Zjednoczonych, która pojawia się na wszystkich oficjalnych dokumentach, walucie czy flagach wywieszanych na budynkach użyteczności publicznej.

Przez setki lat rdzenni Amerykanie używali orlich piór do praktyk religijnych i różnego rodzaju obrzędów. W nawiązaniu do tej tradycji w Stanach utworzono repozytorium, do którego trafiają martwe bieliki i orły przednie. Są one następnie wysyłane przedstawicielom plemion uznawanych oficjalnie przez władze federalne, by mogli kultywować swoje dawne tradycje.

10 stycznia w Stanach obchodzony jest National Save the Eagles Day – Narodowy Dzień Ochrony Orła. To stosunkowo młode święto po raz pierwszy zostało ustanowione w 2015 roku przez Bergen County Audubon Society – działające w stanie New Jersey stowarzyszenie, które w swej nazwie ma nazwisko Johna Jamesa Audubona, znanego ornitologa z przełomu XVIII i XIX wieku. Stało się to w odpowiedzi na plany lokalnych władz chcących wyciąć drzewa, na których gnieździły się ptaki, tłumacząc to zagrożeniem, jakie stanowią dla okolicznych mieszkańców.


Posłuchaj

5:41
Jan Pachlowski o amerykańskim orle (Bed&Breakfast/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

Randka po amerykańsku. O kulturze miłosnych spotkań za oceanem

Amerykanie i Brytyjczycy. Co ich łączy, a co dzieli?

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Gość: Jan Pachlowski (korespondent PR z USA)  
Data emisji: 14.01.2023
Godzina emisji: 6.41

kc

Polecane