Wielkie święto kolędowania. Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Szwarlika w Będzinie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielkie święto kolędowania. Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Szwarlika w Będzinie
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/1000 Words

Blisko 80 solistów, 11 duetów i tercetów oraz 48 zespołów, chórów i schol. Niespełna 140 wykonawców zaprezentuje się podczas 29. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. 

To już 29. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. W tym roku w Będzinie zaprezentują się wykonawcy wyłonieni podczas grudniowych eliminacji. 

– Stałe zainteresowanie naszym festiwalem bardzo nas cieszy. Wciąż są ludzie, którzy chcą śpiewać kolędy i pokazywać się na naszym festiwalu. W tym roku ponad 1300 wykonawców wzięło udział w eliminacjach, które obywały się w ponad 30 miastach w Polsce, na Ukrainie oraz Białorusi. Około 10 proc. z nich to zwycięzcy, którzy przyjadą do Będzina, by zaprezentować się na festiwalu, który potrwa do soboty – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Ciszek, rzecznik festiwalu.

Pięć dni kolędowania 

Jak zaznaczył gość audycji "Trójka do trzeciej', wtorek upłynie pod znakiem koncertu inauguracyjnego. Podczas kolejnych dni w Będzinie prezentować się będą przybyli artyści. – Mamy nadzieję, że będzie to prawdziwa sztafeta przekazująca między sobą i kolejnym pokoleniom optymizm, uśmiech i radość, bo przecież o to chodzi w kolędowaniu – zaznaczył rozmówca Katarzyny Cygler. 

Czytaj także:

Kolędy znane bardziej i nieco mniej

– Zaręczam, że każdy z nas zna przynajmniej kilkadziesiąt kolęd, nawet gdy liczymy tylko te kojarzone po jednej zwrotce. Na festiwalu króluje klasyka. Od kilku lat widzimy, że najczęściej wykonywaną kolędą jest "Mizerna cicha". W tym roku również usłyszymy ją w ponad 20 wykonaniach – zdradził.  Co roku wykonawcy przywożą ze sobą swoją tradycję kolędniczą, w tym utwory śpiewane gwarą. Są też klasyki przerobione na język danej społeczności oraz kolędy współczesne, m.in. te autorstwa Jacka Kaczmarskiego – wyliczał Jarosław Ciszek.

– Na naszej scenie pojawiają się też utwory napisane przez naszych wykonawców. Jesteśmy otwarci na twórczość autorską. Przyjmujemy wszystko, co wiąże się z tematyką sakralną. Staramy się, by mniej był to festiwal piosenek zimowych i świątecznych, a bardziej – kolęd – podsumował. 

Posłuchaj

6:52
Kolędowanie w Bytomiu. 29. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

*** 

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Jarosław Ciszek (rzecznik Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika)
Data emisji: 10.01.2023
Godziny emisji: 13.43

zch

Polecane