Chłonąć życie całym sobą: Marek Kalbarczyk gościem Trójki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Chłonąć życie całym sobą: Marek Kalbarczyk gościem Trójki
Świat trzeba chłonąć wszystkimi zmysłamiFoto: shutterstock/Antonio Guillem

Życie z niepełnosprawnością nie oznacza braku radości życia i ciekawości świata. Więcej: może tę ciekawość wzmagać i dawać dodatkową motywację. Tak właśnie jest w przypadku Marka Kalbarczyka, który w młodości stracił wzrok, ale się nie poddał: zachował pogodę ducha, chęć do życia i energię, dzięki której poznaje i opisuje świat.

Niełatwe życie indywidualisty

– Chyba jestem buntownikiem, indywidualistą i wszystko, co jest sztampą mi przeszkadza. Kim jest indywidualista? Człowiekiem, który zawsze ma swój plan na życie, na działanie, na dzisiaj. To jednak nie jest łatwe, gdyż jest kłopotliwe dla innych, kłopotliwe również dla indywidualisty – mówi Marek Kalbarczyk, bohater książki "Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają", autor m.in. książek "Ich trzecie oko", "Świat otwarty na niewidomych", gawędziarz, osoba niewidoma, założyciel fundacji "Szansa dla niewidomych". – Ale może są tacy ludzie, którzy jak jest trudno, to są bardziej zadowoleni? I kiedy wieczorem tacy utrudzeni kładą się spać, zamykają oczy i myślą "Fajnie było" – zastanawia się.

Opisać świat dotyku i słuchu

Gość Kasi Stoparczyk napisał, jak sam mówi "ze sześćdziesiąt książek". – Jednak takich porządniejszych, których się nie wstydzę i chciałbym je pokazywać to może dwadzieścia… – przyznaje.

A inspirację do pisania czerpie po prostu z życia: – Żyjemy, jesteśmy, spotykamy, rozmawiamy, obserwujemy i opisujemy w książkach to, co jest naszym udziałem. Wręcz przepadam za tym, aby opisywać świat dotyku i dźwięku. Jako, że jestem niewidomy, zastępuję obraz innymi bodźcami, które do mnie docierają: słucham, dotykam… – opisuje. – Najpierw odczułem, że to jest fascynujące, potem pomyślałem, że inni o tym nie wiedzą i warto byłoby im o tym powiedzieć, a następnie… przekonać. Więc namawiam osoby, które widzą, żeby zamknęły oczy i dostrzegły dobro płynące z dotyku, słuchu, węchu, smaku – opowiada.

– To prowadziło do następnych odkryć. Dawno, dawno temu odkryłem, że życie jest fascynujące: to jest coś nieprawdopodobnego, jak jest cudownie żyć! Cudownie, bo tyle ciekawego dookoła, że nawet jak się nie widzi, to jest fascynujące. Więc obserwuję, dotykam… – dodaje.

Przeczytaj także


Wykorzystać swoje talenty

– Życie jest piękne wtedy, kiedy wykorzystujemy swoje talenty. Tylko nie wszyscy wiedzą, że mają talenty. A ja przekonuję, że niezależnie od tego, jacy jesteśmy, mamy mnóstwo talentów: każdy je ma! I warto je odkryć, bo kiedy się żyje w przekonaniu, że brakuje umiejętności, talentów, to można wpaść w smutny nastrój – zachęca Marek Kalbarczyk. – Tymczasem wszyscy mamy taki talent, że możemy obserwować, cieszyć się tym, co jest dookoła. Jedni oglądają wzrokiem, inni, jak ja, oglądają dotykiem, słuchem. I jest fantastycznie!


Posłuchaj

51:00
Życie jest fantastyczne! - zapewnia Marek Kalbarczyk (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Marek Kalbarczyk (bohater książki "Jedno oko na Maroko. Rozmowy z osobami, które się wyróżniają", autor m.in. książek "Ich trzecie oko", "Świat otwarty na niewidomych", gawędziarz, osoba niewidoma, założyciel fundacji "Szansa dla niewidomych")
Data emisji: 8.01.2023
Godzina emisji: 9.08

pr

Polecane