Książka, która ratuje życie. Jak przezwyciężyć trudne chwile?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Książka, która ratuje życie. Jak przezwyciężyć trudne chwile?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Czy człowiek ma prawo być smutny? Czy ma prawo do tego, by zostać sam? Czy może nie chcieć się uśmiechać, przytulać ani rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w książce "Tkaczka chmur". 

– "Tkaczka chmur" to moja książka. Pierwsza i niespodziewana. Powstała jako opowieść do opowiadania, ale są w niej też piosenki, muzyka i poruszająca treść – powiedziała Katarzyna Jackowska-Enemuo, podróżniczka i miłośniczka muzyki. – Ta książka to wędrówka do życia. Wydarza się w niej coś, czego się nie spodziewamy i czego nie chcemy. Pojawia się choroba, której nie da się wyleczyć – dodała.

Posłuchaj

51:21
Książka, która ratuje życie. Jak przezwyciężyć trudne chwile? (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Tkaczka chmur"

– Kochający brat nie poddaje się, chce pomóc swojej siostrze i zdobyć jabłko mocy. Pierwsza historia jest o tym, jak nie dać się smutkowi. W zależności od tego, kto słucha, a kto odpowiada, takie pytania i odpowiedzi się pojawiają – mówi Kasia Stoparczyk.

– W książce opisałam sposoby na poradzenie sobie z tym, co spotyka chłopca podczas drogi. To sposoby, które wymyśliłam. Każdy człowiek, i każde dziecko, ma swojej jedyne, najlepsze metody na trudne sytuacje. Warto zapytać dzieci o to, jakie one są. Warto też posłuchać, bo często są to sposoby, o jakich my, dorośli już dawno zapomnieliśmy – zaznaczyła autorka książki. 

Piosenka do smutku 

– Ta piosenka jest po to, by popatrzeć na siebie i porozmawiać ze smutkiem, który siedzi w nas w środku, tak by zrobiło mu się mniej smutno – powiedziała Katarzyna Jackowska-Enemuo.

Kolejnymi emocjami są płonąca wściekłość, rozpacz i zwątpienie. – Ta książka dobrze się kończy. Chłopcu się udaje. Przezwycięża wszystkie trudne chwile. W każdej z nich towarzyszy mu siostra. Na końcu nie może z nim już dłużej iść. Ze wszystkich etapów podróży ten jest najważniejszy. Brat robi pierwszy krok, potem kolejne i dalej idzie już sam. Ta książka to odpowiedź na to, co przydarzyło się nam, mojemu synowi i naszym przyjaciołom. Na niespodziewaną śmierć mojej córki – dodała. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Gość: Katarzyna Jackowska-Enemuo (autorka książki "Tkaczka chmur")
Data emisji: 7.11.2021
Godzina emisji: 09.06

zch

Polecane