Każdy ma swój szczyt do zdobycia

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Każdy ma swój szczyt do zdobycia
K2Foto: Фото: wikipedia.org/CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11110022

K2, jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik, wreszcie został pokonany! Dokonała tego w sobotę 16 stycznia grupa nepalskich Szerpów. To wydarzenie stało się pretekstem do rozmowy Kasi Stoparczyk z gościem "Zagadkowej niedzieli", Michałem Leksińskim, który dwa lata temu był rzecznikiem prasowym polskiej Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.


CZERWONE_NOSKI_1200.jpg
Bezcenny uśmiech, który daje siłę

– Wędrowałem po blisko 50 krajach świata, wspinałem się na sześciu kontynentach, kolekcjonuję najwyższe skoki na bungee, stworzyłem charytatywny projekt 7 Happy Summits – Korona Ziemi dla Fundacji Happy Kids – tak pisze o sobie Michał Leksiński. – Korona Ziemi to wędrówka przez najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. By pokazać, że nawet największe marzenia można zrealizować – dodaje gość "Zagadkowej niedzieli".


Posłuchaj

1:39:16
Góry: wyzwanie, pasja (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W sobotę 16 stycznia 10-osobowa grupa nepalskich Szerpów, jako pierwsi ludzie w historii, zdobyła zimą szczyt K2, drugi najwyższy szczyt na Ziemi. Ale tak naprawdę każdy ma swój szczyt i próbuje się na niego wdrapać, jak potrafi, jak umie. Ważne, aby zachować klasę i styl. 

Czym jest ten szczyt, to K2, w życiu Michała Leksińskiego? – To trudne pytanie – zastanawia się trójkowy gość. – Pokazanie świata mojemu synowi, 2-letniemu Olkowi. Ale też pokazanie mu, że wszystko jest możliwe, że nie ma granic, jeśli chodzi o nasze marzenia, możliwości, pasje – mówi.

– Swego czasu mówiłem, że jednym z moich ulubionych bohaterów jest Gargamel. Trochę żartowałem, ale też spójrzcie, ileż on ma determinacji, aby mimo tych wszystkich porażek wciąż ganiać i łapać Smerfy! – śmieje się Michał Leksiński. I przyznaje, że by wspinać się na najwyższe szczyty, szczególnie zimą, trzeba mieć w sobie taki właśnie gargamelowy upór i determinację.

Tłumaczy też, dlaczego zdobycie K2 jest tak trudne w ogóle, a zimą w szczególności. – Jest kilka powodów: po pierwsze ta góra jest położona w Pakistanie, w górach Karakorum. I jest najbardziej ze wszystkich wysunięta na północ, co powoduje, że "zgarnia" wszystkie zjawiska pogodowe, wszystkie anomalie – wskazuje. – Dlatego też tak naprawdę nie wiadomo, jakie są warunki pogodowe na K2 powyżej 8 tys. metrów: czy i jaki jest wiatr, czy świeci słońce, jakie jest ciśnienie – dodaje.

– Po drugie baza jest położona 100 km od najbliższej cywilizacji, co oznacza, że dotarcie tam to jest trekking: w warunkach zimowych bardzo trudny. Po trzecie sama góra jest bardzo wymagająca: cały czas jest jakieś nachylenie, nie ma wypłaszczeń, są też bardzo trudne fragmenty czysto wspinaczkowe – wyjaśnia. 

– Wreszcie ostatni odcinek ataku szczytowego, formacja nazywana "szyjką butelki", jest niezwykle niebezpieczny. To bardzo wąskie gardło, które trzeba przejść pojedynczo pod wielkim serakiem, czyli ogromną bryłą zlodzonego śniegu. Nigdy nie wiadomo, czy jakiś jej fragment się nie oberwie, nie spadnie – kończy Michał Leksiński.

Dlaczego ludzie ryzykują życiem, aby wejść na szczyt K2? – Bo chcą, bo mogą, bo przecież nikt, choć brzmi to paradoksalnie, nie idzie tam umierać – odpowiada gość. – To jest sport wysokiego ryzyka, ale jest bardzo wiele elementów, które wspinacz kontroluje – tłumaczy.

Ten dzień przejdzie do historii! K2 po raz pierwszy zdobyte zimą/YouTube TVP Info

Ponadto sprawdzaliśmy, czy to możliwe, aby swoim własnym głosem... zjechać na sankach, zrobić "glonojada" lub wystartować w slalomie gigancie pomiędzy rozgrzanymi węgielkami na własnym podniebieniu? Właśnie w ten sposób zabawiliśmy się z najpiękniejszym instrumentem, jaki zna świat, czyli naszym własnym, ludzkim głosem, a także - znakomitą śpiewaczką operową, Joanną Freszel.

Dzięki niej poznaliśmy także opowieści o niesamowitych utworach muzycznych komponowanych na skrzypiące drzwi, kurtynę, piłeczki pingpongowe czy zrzucane z rampy ulotki o Johnie Cage'u. Człowieku, który pomimo sędziwego wieku nie utracił potęgi entuzjazmu, radości i kreatywności dziecka. 

Hauschka at NPR: Mount Hood/YouTube NPR Music

John Cage – Sonata V (from Sonatas and Interudes) – Inara Ferreira, prepared piano/YouTube Inara Ferreira

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna Stoparczyk
Data emisji: 17.01.2021
Godzina emisji: 9.06

pr

Polecane