Trudne zadanie Luli da Silvy – nowego/starego prezydenta Brazylii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trudne zadanie Luli da Silvy – nowego/starego prezydenta Brazylii
1 stycznia 2023 roku Lula da Silva powrócił do pałacu prezydenckiegoFoto: Shutterstock/LP Press

"Świat do trzeciej" to prowadzony przez Rafała Tomańskiego przegląd najważniejszych wydarzeń międzynarodowych, opinie i eksperckie komentarze do sytuacji społeczno-politycznej i gospodarczej współczesnego świata. Geneza i analiza konfliktów, zbrojnych, etnicznych, narodowościowych i kulturowych. Z udziałem gości, relacji i raportów korespondentów zagranicznych Polskiego Radia.

Brazylia: nowy rok, nowy prezydent

– 1 stycznia Brazylijczycy nie tylko powitali nowy rok, miejmy nadzieję, że lepszy i bardziej słoneczny, ale również przywitali nowego prezydenta. Tradycyjnie właśnie w nowy rok następuje zmiana na fotelu prezydenckim i Lula da Silva wrócił do pałacu prezydenckiego – mówi Joanna Gocłowska-Bolek, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW. – On już tam zasiadał przez dwie kadencje w pierwszej dekadzie obecnego stulecia. To była dekada wyjątkowo dla brazylijskiej gospodarki szczęśliwa i wielu Brazylijczyków chciałoby powrotu takiej szczęśliwej Brazylii, boomu i koniunktury gospodarczej. W związku z tym zaufali Luli i niewielką większością głosów powierzyli mu misję budowania tej nowej, szczęśliwej Brazylii – tłumaczy.

– Jednak już początek jego rządów przebiegł nietradycyjnie: poprzedni prezydent, Jair Bolsonaro nie przekazał osobiście, jak to było w zwyczaju, szarfy prezydenckiej swojemu następcy, tylko wyjechał na Florydę, gdzie bierze kąpiele słoneczne, wypoczywa i nabiera sił. A ponieważ to niedaleko Donalda Trumpa, pojawiły się też pogłoski, że wspólnie omawiają strategie powrotu – dodaje.

Lula da Silva: prezydent wszystkich Brazylijczyków?

– Ponieważ szarfy prezydenckiej nie przekazał Bolsonaro, trzeba było wymyślić nową symbolikę. Lula da Silva odebrał więc tę szarfę od przedstawicieli ludu brazylijskiego. I w kluczowym momencie na głównej scenie pojawiło się dziecko, przedstawiciele rdzennej ludności, ciemnoskóra kobieta, osoba z niepełnosprawnością, pracownik fizyczny… – opisuje Trójkowy gość. – To przekrój brazylijskiego społeczeństwa, a Lula da Silva mówi o tym, że chciałby je zjednoczyć. Chciałby, aby to była jedna Brazylia, a on był prezydentem wszystkich Brazylijczyków – wskazuje.

– Jednak Brazylia jest podzielona: blisko połowa Brazylijczyków nie chce Luli da Silvy na stanowisku prezydenta. To będzie dla niego bardzo trudne zadanie, poprowadzić i zjednoczyć kraj, pokazać, że dba o wszystkich i nie zamierza pogłębiać podziałów, tylko wręcz przeciwnie – ocenia.

W audycji ponadto:

  • Bieżąca sytuacja na Ukrainie (gen. Waldemar Skrzypczak);
  • Region po zaprzysiężeniu nowego rządu w Izraelu: ZEA, Arabia Saudyjska i Jordania uznały wizytę izraelskiego ministra na Wzgórzu Świątynnym za wtargnięcie (Jakub Katulski);
  • Śmierć Benedykta XVI (ks. dr hab. Józef Kloch, prof. UKSW);
  • Azja Południowo-Wschodnia: wyzwania dla regionu w 2023 (dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych);
  • Czy chińska partia jest gotowa na zmierzenie się z luzowaniem restrykcji covidowych (dr Adrian Brona, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Posłuchaj

50:15
Lula da Silva nowym/starym prezydentem Brazylii (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

52:31
Śmierć i pogrzeb Benedykta XVI (Świat do trzeciej/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Świat do trzeciej
Prowadzi: Rafał Tomański
Data emisji: 7.01.2023
Godziny emisji: 13.07, 14.06

pr

Polecane