Sztuka w smartfonie. Kontrowersje wokół muzeum w Antwerpii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuka w smartfonie. Kontrowersje wokół muzeum w Antwerpii
Czy galerie sztuki będą się dostosowywać do użytkowników smartfonów?Foto: shutterstock/SeventyFour

Nietypowa ekspozycja obrazów wybitnych malarzy, a do tego kontrowersyjne instalacje multimedialne – takimi sposobami muzeum w Antwerpii chce przyciągnąć młodych ludzi, zatopionych w smartfonach i mediach społecznościowych. O tym, że to dobry pomysł, przekonywała w Trójce Ewelina Bednarz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii jest jednym z największych zbiorów sztuki w Belgii. Jego chlubą są obrazy niderlandzkich mistrzów, takich jak Jan van Eyck, Hans Memling, Peter Paul Rubens, Jean Fouquet, Anton van Dyck i wielu innych. Po trwającym jedenaście lat remoncie, który kosztował sto milionów euro, muzeum ponownie otworzyło swe podwoje dla zwiedzających, ale nowy sposób prezentowania w nim dzieł wzbudza spore kontrowersje.

Obrazy nie są już eksponowane chronologicznie czy też pod kątem danego autora, ale zgrupowane wokół trzech tematów: światło, kolor i forma. Oznacza to, że na przykład dzieła z epoki renesansu mogą sąsiadować z twórczością kubistów, bo łączy je podobna kolorystyka. W muzeum pojawiły się też dodatkowe, efektowne instalacje artystyczne, takie jak ogromna, poruszająca się dłoń, zawieszona nad obrazem przedstawiającym rękę św. Hieronima. Są też opisy tłumaczące nawet najprostsze i najbardziej oczywiste motywy biblijne czy mitologiczne.

TikTok w galerii

Ten ostatni pomysł budzi uznanie u Eweliny Bednarz, doktorantki Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. – U nas w muzeach często za mało się wyjaśnia, uważając, że pewne rzeczy są utartymi hasłami w kulturze i każdy powinien wszystko wiedzieć na ich temat. Ale, moim zdaniem, to się nie sprawdza – mówiła rozmówczyni Katarzyny Cygler.

Gość "Trójki do trzeciej" chwaliła także otwarcie muzeum w Antwerpii na użytkowników mediów społecznościowych, pod kątem których wprowadzono te wszystkie innowacje. – Jeśli projektujemy ekspozycję, która będzie interesująca dla tiktokerów czy instagramerów, to otwieramy nowe wrota dla dzieł sztuki, które pojawiają się w cyfrowym świecie, i możemy doświadczać ich w zupełnie inny sposób. Dowiadujemy się, że możemy czerpać z nich przyjemność, oglądając je w domowym zaciszu, rozmawiając na ten temat z przyjaciółmi.


Posłuchaj

8:19
Kontrowersje wokół muzeum w Antwerpii (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ewelina Bednarz (doktorantka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu)
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 12.43

kc/kor

 


Polecane