Leczenie urazów. Jak wrócić do biegania po kontuzji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Leczenie urazów. Jak wrócić do biegania po kontuzji?
Jak wrócić do biegania po kontuzji?Foto: PAstudio/Shutterstock

Powszechnie wiadomo, że sport to zdrowie. Niestety z aktywnością fizyczną związane jest także ryzyko kontuzji, która na pewien czas uniemożliwia nam treningi. Powrót do sportu powinien w tej sytuacji przebiegać w odpowiedni sposób, aby nie odnowić urazów.

Kontuzji możemy uniknąć na przykład poprzez wizyty na siłowni i wzmacnianie nóg. Kiedy jednak dojdzie do urazu, musimy uzbroić się w cierpliwość i powoli wracać do biegania. – Należy zrobić to wszystko na spokojnie – zaznacza dr Marcin Błoński, ortopeda i lekarz koszykarskiej reprezentacji Polski. – Moja przygoda z bieganiem zaczęła się od kontuzji kolana. Dosyć szybko zostałem zoperowany i dosyć szybko mogłem wrócić do biegania. Następną kontuzję kolana miałem jakieś 10 lat później, i wtedy zaczęła się dla mnie cała gehenna: po pierwszej operacji wróciłem chyba za szybko. O ile było to nieduże uszkodzenie, to przez to, że za szybko zacząłem biegać bez kontroli fizjoterapeuty, skończyło się to tym, że po kilku miesiącach znowu musiałem mieć operację tego samego kolana. (...) Biegając, nie odbudujemy masy mięśniowej. Odbudujemy ją na siłowni, ćwiczeniami submaksymalnymi – opowiada lekarz.

Najczęściej czytane

Krok do tyłu

Jak mówi ekspert w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim, sposobem na bezpieczny powrót do biegania po kontuzji może być też korzystanie ze specjalnych urządzeń. – Musiałem zrobić krok do tyłu, żeby zrobić dwa kroki do przodu. Wtedy zrodził się pomysł, żeby zacząć biegać na tak zwanej bieżni aerodynamicznej. To specjalna bieżnia, na której można zmniejszyć masę ciała. Oznacza to, że biegam, ale to, że jestem w specjalnym skafandrze pompującym powietrze, zmniejsza moją masę nawet o połowę. Jeśli ważyłem na przykład 90 kilogramów, to obciążenia były mniejsze, bo dla moich nóg ważyłem tylko 45 kilogramów – wyjaśnia dr Marcin Błoński.

Posłuchaj

4:34
Leczenie urazów. Jak wrócić do biegania po kontuzji? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: 
Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 
5.01.2023
Godzina emisji: 
11.24

qch/kor

Polecane