Fuzja jądrowa – przełom w pozyskiwaniu zielonej energii
Po raz pierwszy naukowcy stworzyli reakcję fuzji jądrowej, która wytworzyła więcej energii, niż zostało zużyte podczas tego procesu. To może być przyszłość zielonej energii na świecie.
Fuzja jądrowa może być odpowiedzią na problemy energetyczne
Foto: shutterstock/ PopTika
Eksperyment przeprowadzono w Narodowym Laboratorium im. Lawrence’a Livermore’a w Kalifornii. Pierwszy raz w historii w wyniku fuzji jądrowej uzyskano więcej energii niż zostało wykorzystane podczas tego procesu. Z użytych 2 wytworzono 3 Megadżule [MJ] energii.
Fuzja jądrowa potrzebuje energii
To prawdziwy przełom, ponieważ fuzja jądrowa ma potencjał do bycia najlepszym możliwym źródłem energii. Jednak jeszcze na energię pozyskiwaną w ten sposób przyjdzie nam poczekać.
– Sam układ jest zasilany blisko 200 wiązkami laserów, które trafiają w specjalnej konstrukcji w tarczę, gdzie metodą pośrednią dochodzi do reakcji syntezy. Do uruchomienia samych układów laserowych, potrzebujemy ok. 300-500 MJ energii – mówi dr Marcin Rosiński z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy – Dodatkowo do załadowania laserów potrzeba dużo czasu. Żeby pozyskiwać w ten sposób energię na skalę przemysłową, potrzeba skonstruować laser strzelający jak karabin maszynowy. To może potrwać.
- Fuzja jądrowa - słońce pod kontrolą, czyli przyszłość energetyki
- Tworzenie sztucznych gwiazd, czyli fuzja jądrowa
Niewyczerpane źródło
Jak przyznaje specjalista, wielkim plusem jest wykorzystanie deuteru i trytu. - Pierwszy z nich jest pozyskiwany z wody morskiej, tryt natomiast jest wytwarzany wewnątrz urządzenia. Samo paliwo jest praktycznie niewyczerpalne jeśli chodzi o źródło – tłumaczy ekspert i dodaje, że proces samej fuzji czyli złączenie pierwiastków jest mocno skomplikowane w warunkach ziemskich. Takie procesy możemy uzyskać, w elektrowni atomowej bazującej na rozczepieniu ciężkiego uranu.
Fuzja - czysta energia
W przypadku fuzji mamy do czynienia z czystą energią. Proces syntezy możemy przerwać w każdej chwili, nie ma czegoś takiego jak reakcja lawinowa, która może się pojawić w reaktorze jądrowym – wyjaśnia dr Marcin Rosiński. – Fuzja ma ogromny potencjał. Za nami optymistyczny eksperyment, potrzebujemy jednak jeszcze trochę czasu, żeby fuzja stała się odpowiedzią na wszystkie energetyczne problemy Ziemi.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Michał Kowarski
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 11.30
aw