Siła w głosie. Aretha Franklin wybrana najlepszą piosenkarką wszech czasów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Siła w głosie. Aretha Franklin wybrana najlepszą piosenkarką wszech czasów
Wyróżnienie dla Arethy Franklin, jak również jej sukces sceniczny, można odbierać jako przykład na słuszność poszukiwania własnego głosu i sięgania do tradycji w twórczości artystycznejFoto: Shutterstock/Stefano Chiacchiarini '74

Aretha Franklin została uznana przez magazyn Rolling Stone za najlepszą piosenkarkę wszech czasów. Do legend muzyki dołączyły w pierwszej dziesiątce takie gwiazdy, jak Whitney Houston, Stevie Wonder, Beyoncé, a także Adele, Dolly Parton i legenda Beatlesów, Sir Paul McCartney. Głos Arethy Franklin był unikatowy; skąd wziął się jego fenomen?

W swojej twórczości Aretha Franklin sięgała do źródeł afrykańskiego pochodzenia. Jej specyficzny, jedyny w swoim rodzaju wokal, wywodził się z tradycyjnego na Czarnym Lądzie śpiewu na zasadzie wolnego krzyku. Co to oznacza? - Zazwyczaj śpiewa się z przepony. My natomiast wyciągamy głos z płuc. Czyli człowiek, który potrafi wykrzyczeć swój głos, na tej samej zasadzie śpiewa swoim naturalnym głosem – wyjaśnia Ricky Lion, muzyk afrykańskiego pochodzenia. – Jak człowiek robi to bardzo długo, to staje się naturalne, że śpiewa zakrzykiem. Wtedy w głosie jest więcej energii i emocji – opowiada gość "Trójki do trzeciej".

– To widać na przykład po afrykańskich śpiewach rytualnych. Kiedy ludzie idą na przykład do lasu, czy na zbieranie czegoś, i śpiewają, to nie wytwarzają swoich głosów. Patrzyłem jak ludzie chodzą tutaj do szkół muzycznych i od razu dostają na przykład piosenkę danego artysty, której mają się nauczyć. Wtedy uczniowie starają się imitować tę barwę, która nie jest ich własną barwą. To jest wytworzone i nie mamy wtedy stuprocentowej wydajności swojego głosu – wyjaśnia muzyk w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Najczęściej czytane

Poszukiwanie własnego głosu

Wyróżnienie dla Arethy Franklin, jak również jej sukces sceniczny, można odbierać jako przykład na słuszność poszukiwania własnego głosu i sięgania do tradycji w twórczości artystycznej. Ricky Lion zauważa, że o unikatowości Królowej Soulu może stanowić również jej przeszłość– Aretha Franklin śpiewała w chórze, jej tata był pastorem. Większość ciemnoskórych muzyków ze Stanów wychodzi właśnie z chórów, a tam jest dużo emocji i wiara. Oni nie wytwarzają swojego głosu. Jak śpiewają do Boga, to modlą się do Boga całym swoim głosem. Oni nie wstydzą się wtedy niedoskonałości; wyśpiewują swój głos, bo to jest modlitwa – zauważa Ricky Lion.

Źródło: Aretha Franklin/YouTube

Muzyk dodaje, że w przeszłości dla wielu ciemnoskórych artystów muzyka była jedynym źródłem zarobku. – Na przykład w Stanach Zjednoczonych oni nie mieli innej pracy. Nie mogli oni pracować na przykład w biurze, więc jedynym źródłem zarobku była muzyka i śpiewanie. (...) Wielu ludzi, którzy zazwyczaj mają ciężkie życie i potrafią opisać je w piosenkach, mają tę siłę w głosie – podkreśla muzyk.

Posłuchaj

8:50
Siła w głosie - Aretha Franklin najlepszą piosenkarką wszechczasów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Ricky Lion (muzyk)
Data emisji: 5.01.2023
Godzina emisji: 12.16

qch

Polecane