Obrona Olsztyna przed Krzyżakami na początek obchodów Roku Kopernika
2023-01-04, 19:01 | aktualizacja 2023-01-05, 13:01
Widowiskowa rekonstrukcja obrony Olsztyna przed Krzyżakami zainauguruje obchody Roku Kopernikańskiego. Pod koniec stycznia 1521 roku obroną miasta i zamku, zaatakowanych przez niemiecki oddział, z powodzeniem dowodził właśnie polski astronom. Teraz będzie można zobaczyć, jak to mogło wyglądać.
- Do ataku na Olsztyn doszło po 26 stycznia 1521 roku, podczas ostatniej wojny polsko-krzyżackiej. Atak przeprowadził oddział Wilhelma von Schaumburga
- Rekonstrukcja obrony Olsztyna odbędzie się 21 stycznia ok. godzin południowych pod murami zamku, w miejscu, gdzie rzeczywiście doszło do walki
Wyjaśnianie uproszczeń historycznych
– Odtwarzamy wydarzenia z końca stycznia 1521 roku, kiedy w czasie ostatniej wojny polsko-krzyżackiej niewielki oddział krzyżacki zakradł się pod Olsztyn i usiłował zdobyć miasto. Mikołaj Kopernik przygotowywał zamek i miasto, które również mu podlegało, do obrony. Wiemy z historii, z dokumentów, że starał się o dozbrojenie całej fortyfikacji, o broń palną, o hakownice, które nie dotarły na czas – opowiada Sebastian Mierzyński z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. – Krzyżakom nie udało się wedrzeć do miasta. Dowódca krzyżacki relacjonował, że rozbili furtę, a później zabrakło im drabin, aby wedrzeć się na mury. Mogło to być żałosne tłumaczenie przegranego, ale to w zasadzie jedyna dokładniejsza relacja dotycząca tego wydarzenia – tłumaczy.
– W czasach słusznie minionych próbowano ten moment w życiu Kopernika bardzo mocno akcentować, udowadniając, że na pewno był Polakiem, skoro walczył z Krzyżakami. To jest wielkie uproszczenie historyczne. Będziemy mieli cały rok, aby różne uproszczenia historyczne dotyczące Kopernika wyjaśniać – zapewnia.
Widowiskowa rekonstrukcja w historycznym miejscu
Inscenizacja odbędzie się 21 stycznia w godzinach południowych i będzie elementem rozpoczynających się obchodów Roku Kopernikowskiego. – Inscenizacja odbędzie się przy olszyńskim zamku, w historycznym miejscu, gdzie rzeczywiście doszło do tej potyczki – zachęca Trójkowy gość. – Jest ona o tyle trudna w organizacji, że te inscenizacje, które znamy, Grunwald, oblężenie Malborka, dotyczą XV wieku. Tu mamy wiek XVI i troszeczkę inne uzbrojenie: będzie trochę więcej huczało, bo będzie więcej broni czarnoprochowej – zapowiada.
– Będzie kilkudziesięciu rekonstruktorów na murach, jak i pod murami olszyńskiego zamku. Będą wyglądali trochę inaczej niż ci spod Grunwaldu i myślę, że to będzie widowiskowe wydarzenie. Dla tych, którzy nie dotrą na miejsce, planujemy też transmisję internetową – zapewnia.
Przeczytaj także
- "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". Mikołaj Kopernik patronem 2023 roku
- Zamek w Malborku. Dlaczego warto zwiedzić go nocą?
- Krzyżacki zamek, którego nie ma
- Rafał Gręźlikowski opowiada o najpiękniejszych zamkach w Polsce
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Sebastian Mierzyński (Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie)
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 13.42
pr/kor