"Wojna" i "inflacja" słowami roku 2022 w Polsce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wojna" i "inflacja" słowami roku 2022 w Polsce
Prof. Marek ŁazińskiFoto: PAP/Marcin Obara

"Wojna" i "inflacja" zostały wybrane na słowa roku 2022 w plebiscycie organizowanym przez Instytut Języka Polskiego UW oraz Fundację Języka Polskiego. Pierwsze z nich zwyciężyło w głosowaniu kapituły, a drugie triumfowało wśród internautów.

Instytut Języka Polskiego UW na bieżąco monitoruje media, wychwytując słowa, które najczęściej pojawiają się w codziennych przekazach. Na tej podstawie wyłoniono 23 zwroty kandydujące do miana "słowa 2022 roku". Głosowanie zakończyło się 31 grudnia, a wyniki ogłoszono 3 stycznia. Zwycięzcami 12. edycji plebiscytu zostały słowa "wojna" i "inflacja", którym dwa czołowe miejsca – choć w odwrotnej kolejności – przyznali zgodnie internauci i kapituła konkursu.  

– Trzeba pamiętać, że plebiscyty na słowo roku to są takie akcje, które służą refleksji nad językiem, ale nie roszczą sobie pretensji do tego, żeby jakaś kapituła wybrała słowo, które będzie najważniejsze dla wszystkich Polek i Polaków. Byłbym ostrożny w patrzeniu na słowo roku jako na zwierciadło charakteru narodowego – mówił w Trójce sekretarz kapituły plebiscytu prof. Marek Łaziński.

Słowa z recyklingu

Gość "Pory na Trójkę" przyznał, że w tym roku praktycznie nie pojawiły się w obiegu żadne nowe słowa, w porównaniu na przykład z sytuacją sprzed dwóch lat, kiedy Polacy zaczęli oswajać się z "pandemią", "koronawirusem" itp. – Właściwie nie uczyliśmy się nowych słów, za to słowa takie jak "rakieta" czy "dron", które do tej pory kojarzyły nam się z literaturą sensacyjną, stały się słowami, które słyszeliśmy codziennie.

Prof. Łaziński zwrócił uwagę, że "wojna" jest tak naprawdę bardzo archaicznym słowem, występującym w wielu językach słowiańskich. Zanim stała się rzeczownikiem, używana była jako przymiotnik rodzaju żeńskiego.


Posłuchaj

7:42
"Wojna" i "inflacja" słowami roku 2022 w Polsce (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: prof. Marek Łaziński (sekretarz kapituły plebiscytu na słowo roku)
Data emisji: 4.01.2023
Godzina emisji: 8.15

kc/kor


Polecane