Muzeum Powstania Warszawskiego: powrót do normalności i ważne plany na przyszłość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Muzeum Powstania Warszawskiego: powrót do normalności i ważne plany na przyszłość
Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: Shutterstock/Electric Egg

Miniony rok był dla Muzeum Powstania Warszawskiego czasem powrotu do normalności po pandemicznej zapaści i izolacji. Najlepszym dowodem jest duża liczba odwiedzających muzeum. W tym roku MPW planuje dwa ważne wydawnictwa i wystawę.

  • W roku 2022 liczba odwiedzających była tylko niewiele mniejsza od frekwencji w najlepszych latach sprzed pandemii
  • W roku 2023 MPW planuje wydać dwa ważne albumy zdjęciowe: o Powstaniu Warszawskim i o powstaniu w getcie warszawskim. Późną jesienią ma zostać otwarta wystawa w Hiroszimie

2022: powrót do normalnej działalności

– Bardzo się cieszymy, że mogliśmy wrócić do normalnej działalności, że frekwencja w 2022 roku przekroczył pół miliona osób, czyli była niewiele mniejsza niż w najlepszych latach przed pandemią, że masowo wróciły grupy szkolne, które, owszem, miały u nas lekcje podczas pandemii, ale to były jednak lekcje online – opowiada dr Paweł Ukielski, zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego. – Niezmiernie się cieszymy, że wrócili powstańcy: im też brakowało tego kontaktu, żywego odwiedzenia muzeum. Na tegorocznym opłatku było ich więcej, niż na ostatnim przedpandemicznym w 2019 roku – dodaje.

– To pokazuje, jak wszyscy czekali na powrót do tej normalnej działalności, aby móc odwiedzić muzeum i np. znowu zaśpiewać na kilkadziesiąt tys. gardeł piosenki powstańcze na placu Piłsudskiego 1 sierpnia – wskazuje.

2023: dwa ważne wydawnictwa

– Chcemy w tym roku wydać dwa albumy. Jednym z nich jest album 100. najlepszych, najbardziej znanych, ikonicznych zdjęć z Powstania Warszawskiego. Będą ułożone w specjalny, trochę reportażowy sposób, przez znanego fotografika Chrisa Niedenthala – zapowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – On ma wyjątkowy smak do tego, żeby stworzyć pewną ciągłość opowieści ze zdjęć robionych przez różnych fotografów, w różnych momentach nie tylko walki, ale również życia codziennego – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Drugi album ma być związany ze zbliżającą się 80. rocznicą wybuchu powstania w warszawskim getcie. – My co prawda zajmujemy się głównie Powstaniem Warszawskim, ale zbieramy też zdjęcia z całej okupacji Warszawy. I przez te wszystkie lata udało nam się pozyskać trochę interesujących zdjęć z getta. Chcemy, aby również ten drugi album trafił w tym roku do rąk czytelników – zapewnia dyr. Ukielski.

Symboliczna wystawa w Hiroszimie

Międzynarodowa działalność Muzeum Powstania Warszawskiego również jest niezwykle istotna. – Udało nam się nawiązać współpracę z władzami miasta w Hiroszimie: jeżeli wszystko dobrze pójdzie, jesienią tego roku otworzymy tam wystawę. Ma ona opowiadać o Powstaniu Warszawskim, ale także o zniszczeniu miasta, tzn. o tym, jak totalitarna machina postanowiła unicestwić stolicę dużego państwa europejskiego. Kończy się to happy endem: pokazujemy na koniec Warszawę współczesną, aby pokazać, że to się ostatecznie nie udało – opowiada Trójkowy gość. – Hiroszima jest symbolicznym miejscem do opowiadania o zagładzie miasta. To bardzo ciekawe i istotne, aby w takim miejscu, gdzie przyjeżdżają nie tylko Japończycy, ale goście z całego świata, opowiedzieć również o naszej historii. Myślę, że o ile o Hiroszimie wszyscy na świecie słyszeli, to wciąż znacznie mniej osób wie o losie Warszawy – tłumaczy.


Posłuchaj

7:06
Muzeum Powstania Warszawskiego: podsumowanie roku 2022 i plany na rok 2023 (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Paweł Ukielski (z-ca dyr. Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 14.40

pr/kor

Polecane