Reforma SN. Małgorzata Paprocka: projekt jest w Sejmie, a stanowisko prezydenta jest jasne

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Ustawa, która finalnie trafi na biurko prezydenta, musi być zgodna z konstytucją i musi gwarantować - to jest najważniejsze z punktu widzenia prezydenta - nienaruszalność powołań [sędziowskich] - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister w Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka. - Wszystkie gwarancje, jakie mają sędziowie, służą ich niezawisłości, czyli orzekaniu w sprawach bez żadnych nacisków, a to jest gwarancja nie dla sędziów, tylko dla obywateli - dodał.

11 stycznia ma odbyć się w Sejmie pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Przeprowadzenie zmian w polskim sądownictwie jest jednym z warunków stawianych przez Komisję Europejską przed uruchomieniem środków z Krajowego Planu Odbudowy. Solidarna Polska zgłasza wątpliwości co do zapisów nowelizacji, poprawki zapowiedział też klub PO.

- O spotkania w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym poprosili zarówno pani marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, minister Szymon Szynkowski vel Sęk, jak również pan profesor [Jacek] Chlebny, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego. Te spotkania się odbyły i pan prezydent jasno wskazał swoje stanowisko, czyli: absolutna zgodność tej ustawy z konstytucją - powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia minister w KPRP Małgorzata Paprocka, pytana o konsultacje z prezydentem w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Jasne stanowisko prezydenta

Pytana, czy toczyły się rozmowy na poziomie ministrów w kancelariach premiera i prezydenta w sprawie ewentualnych zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym, gość "Salonu politycznego Trójki" wskazała, że "takie rozmowy się odbywają i myślę, że część takich konsultacji przed nami". - Trzeba pamiętać o jednej rzeczy: projekt jest w Sejmie i to posłowie będą decydować o ostatecznym kształcie [ustawy] - zauważyła.

- To nie jest projekt prezydencki. Kancelaria Prezydenta nie uczestniczy w tych pracach, nie ma żadnej możliwości składania poprawek. Jasno stanowisko pana prezydenta jest przez Kancelarię powtarzane. Pan prezydent powiedział jedną, najważniejszą rzecz: ustawa, która finalnie trafi na biurko prezydenta, musi być zgodna z konstytucją i musi gwarantować - to jest najważniejsze z punktu widzenia prezydenta - nienaruszalność powołań [sędziowskich] - przypomniała.

Gwarancje dla obywateli, nie dla sędziów

Jej zdaniem na gwarancje nienaruszalności mandatu sędziego nie wolno patrzeć "tylko z perspektywy pewności ze strony sędziów". - Wszystkie gwarancje, jakie oni mają, służą ich niezawisłości, czyli orzekaniu w sprawach bez żadnych nacisków, a to jest gwarancja nie dla sędziów, tylko dla obywateli - zaakcentowała Małgorzata Paprocka.

Posłuchaj

13:35
Małgorzata Paprocka: reofrma Sądu Najwyższego musi gwarantować nienaruszalność powołań sędziów ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj także: 

Poselski projekt w Sejmie

13 grudnia zeszłego roku posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który według autorów ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaapelował o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem. Zaznaczył jednocześnie, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny ani nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie lub pozwalał komukolwiek je weryfikować.

Sprawy dyscyplinarne - do NSA

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mógłby być inicjowany nie tylko przez stronę postępowania, ale także z urzędu przez sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego "na podstawie ustawy".

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Małgorzata Paprocka (minister w KPRP)
Data emisji: 3.01.2023
Godzina emisji: 8.45

mbl/gs/kor

Polecane