Wiceminister zdrowia: nie ma dziś ryzyka wprowadzenia stanu epidemii z powodu grypy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Wprowadzenie stanu epidemii z powodu grypy będzie zależało od wydolności naszego systemu zdrowia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że mało prawdopodobne jest wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego, związanego z gwałtownym wzrostem zachorowań na grypę. W Programie 3 Polskiego Radia Waldemar Kraska dodał, że dzisiaj zbierze się sztab kryzysowy, który omówi sytuację związaną z zagrożeniem epidemicznym, a także z lawinowym wzrostem zachorowań na grypę.

Plan dot. szpitali pediatrycznych

Wiceminister zdrowia zaznaczył, że prawie połowa zachorowań na grypę dotyczy dzieci do 14. roku życia. Zapowiedział, że ministerstwo podejmie odpowiednie środki zapobiegawcze tam, gdzie występuje duże obłożenie szpitali pediatrycznych w związku z wirusem grypy i RSV.  Te obłożenia szpitali są największe w województwach: podkarpackim, podlaskim i lubelskim. Mamy przygotowany plan zwiększenia bazy łóżkowej na oddziałach pediatrycznych, bo musimy być przygotowani na wzrost zachorowań  dodał.

Waldemar Kraska ocenił, że szczyt zachorowań na grypę jest dopiero przed nami.  W tym momencie poziom zachorowań jest na tym samym poziomie, co w zeszłym roku w momencie szczytowym zachorowań, na przełomie stycznia i lutego  podsumował wiceminister zdrowia. 

Posłuchaj

13:25
Wiceminister zdrowia: nie ma dziś ryzyka wprowadzenia stanu epidemii z powodu grypy (Salon Polityczny/ Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska (wiceminister zdrowia)
Data emisji: 29.12.2022
Godzina emisji: 8.45

IAR/koz/kor


Polecane