Wiceszef MON: do 2027 roku będziemy mieli dwa polskie satelity i centrum przetwarzania danych

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Do 2027 roku będziemy mieli dwa nasze satelity i centrum przetwarzania. To decyzja przełomowa - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz.  

Wczoraj ministrowie obrony Polski i Francji podpisali umowę udostępnienia naszemu krajowi francuskich satelitów rozpoznawczych. Za pięć lat dwa takie urządzenia, wyprodukowane przez firmę Airbus, będą pracowały pod barwami biało-czerwonymi. Wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Skurkiewicz powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że priorytetem rządu jest korzystanie z najnowocześniejszego sprzętu wojskowego. 

- Kupujemy sprzęt, który jest dobry i sprawdzony. To decyzja przełomowa, bo wcześniej korzystaliśmy z zasobów NATO, więc w tym zakresie będziemy teraz samowystarczalni - ocenił. 

Centrum przetwarzania w Polsce

Gość Trójki dodał, że nasz kraj otrzyma dodatkowo stację odbiorczą, w której obraz z satelitów będzie przetwarzany. System jest w stanie monitorować i mapować określony obszar z dokładnością do 30 centymetrów. Dane będą wykorzystywane zarówno w wojskowości, jak i w systemie wczesnego ostrzegania przed klęskami żywiołowymi. - Do roku 2027 będziemy mieli zatem dwa nasze satelity i centrum przetwarzania w Polsce - podsumował Wojciech Skurkiewicz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Wojciech Skurkiewicz (wiceszef MON)
Data emisji: 28.12.2022
Godzina emisji: 8.45

IAR/koz/kor/gs

Polecane