Człowiek z wielkim serduchem – wspomnienie o Emilianie Kamińskim

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Człowiek z wielkim serduchem – wspomnienie o Emilianie Kamińskim
Emilian KamińskiFoto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

W poniedziałek, 26 grudnia, zmarł Emilian Kamiński – znakomity aktor, reżyser, twórca i dyrektor popularnego warszawskiego Teatru Kamienica. Artystę, lubianego i cenionego w środowisku, ale też przez widzów, wspomina aktor Władysław Grzywna.

  • Uroczyste otwarcie Teatru Kamienica odbyło się 27 marca 2009 roku w czasie Międzynarodowego Dnia Teatru oraz w setną rocznicę wybudowania kamienicy, w której znajduje się placówka.
  • Emilian Kamiński był pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem teatru.

"Tymi ręcami…" zrealizował swoje marzenie

– Spotkaliśmy się z Emilianem w krakowskim studiu w Łęgu, kiedy nagrywaliśmy jakiś program telewizyjny. Zaczęliśmy rozmawiać w garderobie, a on wyciągnął z teczki plany Teatru Kamienica. Opowiadał mi, że to jest stara kamienica, są gruzy, olbrzymi dół i że będzie realizował swój pomysł – wspomina Władysław Grzywna, aktor, współpracownik Emiliana Kamińskiego. – Patrzyłem na to z rezerwą, bowiem przedsięwzięcie było piekielnie trudne, poza tym miał to być jeden z pierwszych prywatnych teatrów w Polsce. Ale później, kiedy zobaczyłem, co stworzył i w jaki sposób realizował to swoje marzenie, wywożąc gruz taczkami, robiąc różne prace murarskie i tynkarskie, byłem pod ogromnym wrażeniem – przyznaje.

– "Tymi ręcami…", wspominał ze śmiechem Emilian realizację swojego największego marzenia. I budził wielki podziw w naszym środowisku – dodaje.

Gospodarz witający widzów

– To było jedyne miejsce w Polsce, gdzie ja się spotkałem z tym, że właściciel teatru, dyrektor, wita publiczność w wejściu, przechadza się po foyer przed spektaklem, ściska dłonie, rozmawia z widzami, kreuje fajną atmosferę – opowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – Emilian witał jako gospodarz, pan domu, pan na włościach: cieszył się i dziękował, że widzowie zechcieli gościć w jego teatrze. I ta jego sympatia, którą okazywał, potem wędrowała z widowni na scenę, była oddawana.

Nowy SPATiF w alei Solidarności

– Nigdy nie zapominał o swoich starszych kolegach-aktorach, zawsze zapraszał ich na premiery i wszyscy bardzo chętnie przychodzili. Wiedzieli, że to nie tylko jest premiera, ale też spotkanie towarzyskie. Tam spotykali się ludzie różnych pokoleń, a Emilian łączył, integrował to środowisko – tłumaczy artysta. – Nieraz żartowaliśmy, że właściwie przeniósł ten stary SPATiF z Alej Ujazdowskich tutaj, w aleję Solidarności, do swojego teatru.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:46
Władysław Grzywna wspomina Emiliana Kamińskiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Władysław Grzywna (aktor)
Data emisji: 27.12.2022
Godziny emisji: 12.36, 12.41, 12.50

pr/kor

Polecane