Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ułatwienie czy problem - jak rozwój technologii wpływa na nasze życie?
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Rawpixel

Za rozwojem technologii stoi wizja ułatwienia nam życia. Powstające urządzenia, aplikacje i systemy w większym lub mniejszym stopniu wpływają na naszą codzienność i doskonalenie naszych umiejętności. Jednocześnie jednak działają też na naszą psychikę i samopoczucie. Czy dzięki technologii faktycznie żyje nam się lepiej?

Popularnym prezentem zarówno dla młodych, jak i dla dorosłych są gry komputerowe. Choć często zwraca się uwagę na ich szkodliwość, to wspierają one też rozwój umiejętności bardzo pożądanych w życiu zawodowym. Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Surrey. – Kiedy mówimy o osobach na stanowisku menadżerów, to związane z tym są gry wiążące się z angażowaniem w rozwiązywanie problemów w bardzo otwarty sposób, czyli wychodzeniem poza schemat. Takie kompetencje pomagają rozwijać gry RPG – wyjaśnia Piotr Grajewski, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Umiejętności nabyte w trakcie gry mogą nam pomóc także podczas rozmów kwalifikacyjnych. – Jedną z pierwszych umiejętności miękkich, które są weryfikowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej, są zdolności związane z komunikatywnością i umiejętnością tworzenia porozumienia w relacjach z innymi ludźmi. Sama w sobie rozmowa jest takim pierwszym testem – tłumaczy Mateusz Żydek, rekruter w jednej z agencji pracy.

Gry w szkołach

Jak oceniają naukowcy odpowiedzialni za badanie, błędem jest unikanie gier w procesie edukacji. Zmiany w tym zakresie następują także w naszym kraju. Na razie jedynym przypadkiem jest polska gra "This War of Mine". – Ta gra jest tutaj niestety wyjątkiem, choć znakomitym. Rzeczywiście jest dobra, zresztą na stronie Ministerstwa Edukacji w zakładce "Gry w edukacji" można znaleźć materiały pokazujące, jak wykorzystać tę grę między innymi na lekcjach etyki i języka polskiego – mówi dr Joanna Pigulak, ekspertka gier wideo z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Posłuchaj

4:48
Jak gry rozwijają nasze umiejętności? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Najczęściej czytane

Technologia w naszej codzienności

Z jednej strony technologia nam w życiu pomaga: mamy samochody, komputery, telefony, nawet inteligentne pralki. Z drugiej nie wszystkie związane z jej rozwojem zmiany da się określić jako pozytywne: sto lat temu nikt przecież nie stał przez dwie godziny w korku, nie zazdrościł też znajomemu z Internetu wycieczki za granicę. Czy dzięki technologii żyje nam się lepiej? – Myślę, że cały czas uczymy się tego świata. Wydaje nam się, że Internet jest czymś absolutnie wszechobecnym, ale zwróćmy uwagę, że jest to technologia mająca raptem 30 lat – wyjaśnia dr Jakub Kuś, psycholog z Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech” Uniwersytetu SWPS. – Jesteśmy cały czas w okresie wieku dziecięcego, jeśli chodzi o nowe technologie. Myślę, że one nas jeszcze zaskoczą, ale cały czas uczymy się i próbujemy ustalić pozytywy i negatywy – ocenia ekspert.

Jak dodaje gość Programu 3 Polskiego Radia, ten proces nie będzie miał końca. – To jest też cechą tego typu technologii, że one cały czas się zmieniają. To, co 15 lat temu wydawało nam się w miarę pewną wiedzą na temat tego, jak działa Internet, dziś jest już trochę prehistorią. Musimy się nastawić na podejście zakładające, że to cały czas będzie szło do przodu – komentuje psycholog.

Posłuchaj

8:56
Rozwój technologii i jej wpływ na nasze życie codzienne (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem

Prowadzący: Witold Lazar

Materiał: Józef Niewiarowski

Gość: Jakub Kuś (psycholog, Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych „HumanTech” Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 21.12.2022

Godziny emisji: 11.32, 11.40

qch/kor

Polecane