Odeszła Monika Dejk-Ćwikła. "Trudno było jej nie lubić"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Odeszła Monika Dejk-Ćwikła. "Trudno było jej nie lubić"
Monika Dejk-ĆwikłaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

– Monika była osobą, której trudno było nie lubić. Była skromna, cicha. Co było kontrastem do czasu, kiedy wychodziła na scenę i skupiała na sobie uwagę absolutnie wszystkich – mówił Michał Kirmuć, wspominając tragicznie zmarłą wokalistkę formacji OBRASQi.

Zespół pojawił się na Scenie Debiutów Trójki w Węgorzewie, a także na scenie Studia im. Agnieszki Osieckiej, gdzie jak wspomina dziennikarz, zagrali piękny koncert. – Debiutowali, mieli dopiero na koncie pierwszą płytę, a już wtedy oczarowali absolutnie wszystkich w Trójkowym studiu – przypomniał Michał Kirmuć. 

Wokalistka, jak wspomina, była niezwykle wrażliwą osobą. – Chłonęła wszystko to, co działo się dookoła, przetwarzała to w swojej głowie – mówił.  Tak rodziły się piosenki zespołu, które w kontekście ostatnich dramatycznych wydarzeń nabierają nowego znaczenia. 


Posłuchaj

1:20
Monika Dejk-Ćwikła w rozmowie z Tomaszem Żądą opowiada o powstaniu debiutanckiej płyty, fragment archiwalnej rozmowy (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wspólny występ

Jak przyznaje Michał Kirmuć, dla niego wiadomość o nagłym odejściu Moniki Dejk-Ćwikły jest tym trudniejsza do akceptacji, że przyjaźnił się z wokalistką. A dwa tygodnie temu zagrali razem w Krakowie spontaniczny miniwystęp. – Nigdy nie graliśmy razem. Padło na "Imagine" Johna Lennona. Usiedliśmy przed mikrofonami i uświadomiliśmy sobie, że oni ona tego nigdy nie śpiewała, ani ja nie grałem na gitarze, ale zaimprowizowaliśmy i udało się – opowiada. 

Posłuchaj

16:54
Michał Kirmuć wspomina Monikę Dejk-Ćwikłę, wokalistkę formacji Obrasqi (Zapraszamy na weekend/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Tragiczny finał spaceru

Monika Dejk-Ćwikła zaginęła 13 grudnia podczas spaceru z psem na osiedlu XX-lecia w Kartuzach. W czwartek potwierdzono odnalezienie ciała 33-letniej wokalistki.

W środę, 14 grudnia, zespół OBRASQi opublikował w mediach społecznościowych komunikat o zaginięciu Moniki Dejk-Ćwikły, która dzień wcześniej udała się na spacer ze swoim labradorem. Poszukiwania kobiety, w których brała udział Kaszubska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, zakończyły się dziś o godz. 14.30. Niestety, ich finał był tragiczny, o czym poinformowały służby poszukiwawcze. Informację o śmierci Moniki potwierdzili jej mąż i siostra.

OBRASQi na Scenie Debiutów Trójki

Grupa OBRASQi powstała w kwietniu 2019 roku. W czerwcu 2021 roku wydała debiutancki album "Dopowiedzenia", a 15 sierpnia tego samego roku wystąpiła z koncertem w radiowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej. – To było dla nas piękne przeżycie. Grało się tam bardzo przyjemnie. Było dużo pozytywnych emocji, było też dużo stresu. Cieszymy się, że mogliśmy zagrać w tym miejscu – mówiła Monika Dejk-Ćwikła w audycji "Nasza tonacja".

OBRASQi zagrały także na Scenie Debiutów Trójki podczas Festiwalu Naturalnie Mazury w Węgorzewie. Nieszablonowe utwory tercetu, łączące rock z indie popem, często gościły na antenie Programu 3 Polskiego Radia. We wrześniu 2022 roku zespół wydał drugi album, zatytułowany "Szepty ciszy". 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Michał Kirmuć (dziennikarz muzyczny Trójki, muzyk) 
Data emisji: 16.12.2022
Godzina emisji: 12.12

gs

Polecane