Rękodzieła i inne atrakcje. Odwiedzamy jarmarki bożonarodzeniowe
2022-12-16, 12:12 | aktualizacja 2022-12-18, 10:12
W okresie przedświątecznym w wielu polskich miastach pojawiają się jarmarki bożonarodzeniowe. Każde miasto może pochwalić się innymi atrakcjami oraz zaoferować rozmaite pamiątki, wyroby i potrawy. Organizowanie jarmarków przed świętami ma swoje korzenie w późnym średniowieczu, a na przestrzeni wieków charakter samych targów uległ zmianie.
Jarmarki bożonarodzeniowe udostępniają gościom rozmaite atrakcje, chociażby lodowiska i wesołe miasteczka. Oczywiście największe jarmarki znajdziemy w większych miastach. Przykładem jest Wrocław, gdzie stanęło 180 budek. Oferują one produkty z całej Europy. – To jest 30 stoisk zajmowanych przez wrocławskie fundacje, organizacje pozarządowe, ale też przez lokalnych wrocławskich producentów. To są specjalne domki, na specjalnych warunkach – mówi Tomasz Myszko-Wolski z Urzędu Miasta. – Często nasze organizacje pozarządowe walczą tutaj o to, żeby mieć środki na swoje funkcjonowanie i sprzedają swoje produkty, również te wytworzone przez swoich podopiecznych – dodaje pracownik wrocławskiego magistratu.
Nieodłącznym elementem jarmarków bożonarodzeniowych jest prezentacja rękodzieł. Będzie je można nabyć również w Szreniawie, w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-spożywczego. – Przygotowujemy się do wyjątkowych świąt. Rękodzieła są pomyślane głównie pod kątem prezentów. Natomiast jarmarkom towarzyszą też dodatkowe atrakcje, na przykład lunaparki i lodowiska. Jest to więc również miejsce, gdzie można spędzić czas z rodziną i bliskimi – mówi Małgorzata Jaszczołt z Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
- Na ludowo i z Brodaczami – bożonarodzeniowy jarmark w Warszawie
- Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ks. prof. Przybyłowski: to piękne, że możemy ubogacać swoje życie społeczne
Wielowiekowa tradycja
Zwyczaj organizowania jarmarków w okresie przedświątecznym liczy sobie już wiele wieków. Do Polski ta tradycja trafiła z Niemiec i Austrii, gdzie obecnie odbywają się te największe, najbardziej kultowe jarmarki. – Pierwszy bożonarodzeniowy jarmark miał miejsce w 1294 roku w Wiedniu. Za nim poszły inne miasta: Salzburg, miasta szwajcarskie i niemieckie. I przez te kilkaset lat jarmarki bardzo się rozprzestrzeniły – opowiada Małgorzata Jaszczołt.
Obecnie takie wydarzenia przyciągają tłumy turystów. Oryginalnie jednak jarmarki miały bardziej lokalny charakter. – Kupcy, rzeźnicy czy sprzedawcy serów sprzedawali swoje towary właśnie na takich jarmarkach przed Bożym Narodzeniem. Z czasem targi zaczęły się cieszyć większą popularnością i zaczęło się pojawiać na nich coraz więcej rzemieślników. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju tradycja – wyjaśnia przedstawicielka Muzeum Etnograficznego.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Zapraszamy na weekend
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Materiał: Kuba Witkowski
Data emisji: 16.12.2022
Godziny emisji: 11.17
qch/kor