Angelo Badalamenti – tajemnica nieoczywistych dźwięków

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Angelo Badalamenti – tajemnica nieoczywistych dźwięków
Angelo Badalamenti zmarł w wieku 85 latFoto: East News/Photoshot/Reporter/Martin Sloan

"Jego utwory są mało oczywiste i jest w nich bardzo dużo tajemnicy" – tak o twórczości Angelo Badalamentiego mówi dziennikarka muzyczna Trójki Justyna Grabarz. Twórca muzyki do "Miasteczka Twin Peaks" zmarł na początku tego tygodnia.

Angelo Badalamenti sławę zyskał dość późno i trochę przez przypadek. Dobiegał już pięćdziesiątki, gdy reżyser David Lynch zatrudnił go w charakterze korepetytora wokalnego przy filmie "Blue Velvet". Miał sprawić, by występująca w jednej z głównych ról Isabella Rossellini perfekcyjnie zaśpiewała piosenkę "Song to the Siren" Tima Buckleya. Ostatecznie utwór nie znalazł się w filmie, za to usłyszeliśmy w nim kompozycję Badalamentiego "Mysteries of Love" w wykonaniu Julee Cruise.

Angelo i David stali się od tamtej pory nierozłącznym tandemem. Ich współpraca trwała przez wiele lat, a najbardziej znanym jej owocem był kultowy serial "Miasteczko Twin Peaks", z muzyką Badalamentiego. Słynny reżyser powiedział kiedyś, że gdyby mógł, pracowałby z tym kompozytorem nawet codziennie.

Utwory Badalamentiego podbiły serca milionów fanów, do których zalicza się także Justyna Grabarz. – Jest w nich bardzo dużo tajemnicy. Te dźwięki kojarzą mi się z dzieciństwem, czasami trochę się ich boję – mówiła dziennikarka muzyczna Trójki. Dodała przy tym, że twórczość zmarłego kompozytora jest mało oczywista i wymyka się schematom. – Jego kompozycje nigdy nie nawiązywały do jakichś konkretnych emocji, w nich jest trochę niepokoju i trochę radości. Każdy może znaleźć w nich coś dla siebie.


Posłuchaj

4:21
Justyna Grabarz wspomina Angelo Badalamentiego (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Justyna Grabarz
Data emisji: 14.12.2022
Godzina emisji: 13.00

Polecane