Zimowa wymiana. Do Polski przyleciały ptaki z północy Europy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zimowa wymiana. Do Polski przyleciały ptaki z północy Europy
Do Polski w sezonie zimowym przylatują między innymi jemiołuszkiFoto: Skyler Ewing/Shutterstock

Natura nie znosi próżni. Na miejsce ptaków, które uciekły przed mrozem i śniegiem w tropiki, przyleciały gatunki z północy. A mowa m.in. o kwiczołach, uszatkach czy jemiołuszkach, które przybywają z rosyjskich lub skandynawskich lasów i możemy je już zaobserwować na terenie Polski.

Dla ptaków ze Skandynawii czy syberyjskiej Rosji polski klimat jest rajem. Z tego powodu nawet przedstawiciele gatunków, które obecne są u nas cały rok, "wymieniają się" w okresie zimowym. Osobniki bytujące u nas odlatują na południe, a do Polski przylatują na zimę drapieżne ptaki z północy. Na polach i nad rzekami możemy zaobserwować już chociażby myszołowy włochate. – Są to ptaki drapieżne, bardzo ładne. W ich upierzeniu przeważa biały kolor, charakterystycznymi cechami jest biały ogon z czarnym, poprzecznym pasem, jak również jasny spód skrzydeł i czarniawe kwadraty w okolicy nadgarstków – wyjaśnia dr Jarosław Sułek, ornitolog i wiceprezes Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach. 

– Są to ptaki, które lęgną się w Skandynawii i północnej Rosji. Polskę traktują jako miejsce zimowania, ponieważ tutaj i tak są niższe temperatury niż aktualnie na północy Europy. Żywią się gryzoniami, dlatego najczęściej można je spotkać na polach – tłumaczy ornitolog i dodaje, że pojawiły się również doniesienia o przybyciu do Polski najmniejszego europejskiego gatunku sokoła, drzemlika. – Pochodzi on z Syberii i Skandynawii. Jest to bardzo szybki sokół, który poluje na ptaki wróblowate zimujące na polskich polach – mówi gość Programu 3 Polskiego Radia w rozmowie z Danielem Lenartem.

Najczęściej czytane

Zimowi bywalcy

Jak donoszą obserwatorzy, na terenie naszego kraju możemy również zauważyć jemiołuszki. Są to przepiękne ptaki, których głos przypomina dzwoneczki u sań. – Był lata, że mieliśmy duże naloty jemiołuszek. Ja osobiście, i nasi obserwatorzy, ornitolodzy, od kilku lat nie widzieliśmy jemiołuszek. Jest to jednak związane z ocieplaniem się klimatu. Kiedy na północy Europy zimy są łagodniejsze i jest wystarczająco pokarmu, to jemiołuszki po prostu nie migrują. Zobaczymy, jak będzie w tym roku – wyjaśnia dr Jarosław Sulek i dodaje, że w Polsce pojawiły się także zimujące kormorany.

Ptakiem, który szczególnie kojarzy się z zimą, jest gil. Czy możemy spodziewać się ich w Polsce w tym roku? – Od kilkunastu lat gil jest dla Polski gatunkiem lęgowym i zostają one u nas, jak jest lekka zima. Oczywiście część gili przylatuje też do nas z północy Europy. Zaobserwowaliśmy już i słyszymy gile, które zdobywają pokarm. A ich ulubionym pokarmem są wszelkiego rodzaju owoce jarzębiny, głogu i czarnego bzu – mówi ornitolog.

Na początku przyszłego roku rozpocznie się kolejna odsłona corocznej akcji zimowego liczenia ptaków wodnobłotnych i drapieżnych. – Jest to ogólnoeuropejska akcja. W połowie stycznia przeprowadzimy to liczenie i wówczas zobaczymy, jakie ptaki u nas zimują, jakie do nas przyleciały, i jakie zostały – zapowiada rozmówca Daniela Lenarta.

Posłuchaj

4:14
Zimowa wymiana. Do Polski przyleciały ptaki z północy Europy (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuły audycji: Trójka przed południem
Prowadzący: Witold Lazar
Materiał: Daniel Lenart
Data emisji: 14.12.2022
Godziny emisji: 10.38

qch/kor

Polecane