Frank Sinatra – polski akcent w karierze ikony muzyki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Frank Sinatra – polski akcent w karierze ikony muzyki
Frank Sinatra, koncert w Waszyngtonie w październiku 1992 rokuFoto: Shutterstock/mark reinstein

12 grudnia przypada 107. rocznica urodzin Franka Sinatry. Mało kto wie, że legendarny piosenkarz miał w swym dorobku utwór zaśpiewany częściowo w języku polskim.  

Jednym z drugoplanowych bohaterów napisanej przez Mario Puzo i sfilmowanej przez Francisa Forda Coppolę książki "Ojciec chrzestny" był Johnny Fontaine – narcystyczny i lalusiowaty piosenkarz i aktor, który wielką karierę zawdzięczał wsparciu ze strony mafijnych bossów. Choć sam pisarz temu zaprzeczał, utarło się przekonanie, że historia Fontaine'a wzorowana była na życiorysie Franka Sinatry. Legendarny wokalista – jak łatwo się domyślić – nie był z tego powodu zachwycony. Z pewnością wolałby, aby kojarzono go z czymś innym, na przykład wsparciem, jakiego udzielił Polsce w czasie stanu wojennego.

Sinatra śpiewa w języku Miłosza

Wszystko zaczęło się jeszcze w 1947 roku, kiedy Sinatra wystąpił w filmie "The Miracle of the Bells". Wcielił się w nim w rolę księdza, a jedna z piosenek towarzyszących jego ekranowym przygodom nosiła tytuł "Ever Homeward" i była przeróbką starego polskiego utworu "Powrót" Kazimierza Lubomirskiego. Niedługo potem Frank nagrał ten kawałek dla wytwórni Columbia Records – i to w dwujęzycznej wersji!

Nie oznacza to bynajmniej, że polski stał się od tamtego czasu drugim ulubionym językiem Sinatry. Kolejny raz piosenkarz sięgnął po naszą mowę dopiero 35 lat później, dokładnie 30 stycznia 1982 roku. W Polsce trwał stan wojenny, a jedna z amerykańskich stacji telewizyjnych wyemitowała tego dnia wspierający nasz kraj program "Let Poland Be Poland" ("Żeby Polska była Polską"). Gościem specjalnym był właśnie Sinatra, który ponownie wykonał na żywo "Powrót".

Choć audycja emitowana była w wielu krajach świata i miała wielomilionową widownię, Telewizja Polska oczywiście nie zdecydowała się na jej pokazanie. Polscy widzowie po raz pierwszy mieli okazję zobaczyć "Let Poland Be Poland" dopiero 13 grudnia 2011 roku na antenie TVP Historia.


Posłuchaj

2:59
Michał Kirmuć opowiada o Franku Sinatrze (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Autor materiału: Michał Kirmuć
Data emisji: 12.12.2022
Godzina emisji: 8.18

kc/kor

 


Polecane