Dworzec Centralny – relikt przeszłości czy wizytówka Warszawy?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dworzec Centralny – relikt przeszłości czy wizytówka Warszawy?
Warszawski Dworzec Centralny skończył 47 latFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

Znany milionom podróżnych i fanom serialu "Czterdziestolatek" Dworzec Centralny w Warszawie skończył 47 lat. – Ten budynek cały czas oferuje duży komfort – mówił w Trójce historyk sztuki Tomasz Fudala.

Kolejowy dworzec Warszawa Centralna został oddany do użytku 5 grudnia 1975 roku, po 1100 dniach budowy. Zastosowane wówczas nowoczesne rozwiązania i sprowadzone z Zachodu urządzenia wywierały ogromne wrażenie na mieszkańcach stolicy i przyjezdnych, sam zaś budynek, zaprojektowany przez architekta Arseniusza Romanowicza, od początku wzbudzał kontrowersje. – Dla warszawiaków był dosyć zimny. Krytykował go na przykład Miron Białoszewski, który pisał, że szklane, metalowe Domy Centrum i Dworzec Centralny to już zabytki – opowiadał w Trójce Tomasz Fudala, historyk sztuki i kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dziś Dworzec Centralny jest już oficjalnie wpisany do rejestru zabytków, ale przy tym wciąż jest funkcjonalny. – Ten budynek cały czas oferuje nam duży komfort, bo z międzynarodowych pociągów wysiadamy w samym środku stolicy – stwierdził gość audycji "Trójka do trzeciej". Zwrócił też uwagę na ciekawą i dopracowaną w szczegółach architekturę gmachu.

Budynek mocno odstaje od otaczających go nowoczesnych, szklanych wieżowców. Pojawiały się nawet pomysły, aby zupełnie go zburzyć, z czym zupełnie nie zgadza się Tomasz Fudala. – Najlepsze miasta na świecie to zawsze jest misz-masz. W najciekawszych stolicach mamy architekturę z różnych epok. Ona zawsze narasta i trochę się z sobą "sprzecza".

Po upadku komunizmu Dworzec Centralny nie wyglądał najlepiej – był zaniedbany i obwieszony kolorowymi banerami. Odzyskał jednak swój blask po tym, jak został umyty i wyremontowany. – Bez wielkich inwestycji oczyszczono go, pomalowano sufity na biało, zrobiono porządek w przejściach podziemnych. I ludzie tam wrócili – mówił rozmówca Marty Piaseckiej. – Architektura trochę starsza może się wpisać w miasto, ale trzeba o nią dbać.


Posłuchaj

9:02
Dworzec Centralny – relikt przeszłości czy wizytówka Warszawy? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też:


***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Marta Piasecka
Gość: Tomasz Fudala (historyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie)
Data emisji: 5.12.2022 
Godziny emisji: 12.44

kc/kor


 

Polecane