Witold Gombrowicz – trudne początki pisarza w Argentynie
2022-11-30, 15:11 | aktualizacja 2022-11-30, 18:11
Witold Gombrowicz spędził długie lata w Argentynie. W związku z wybuchem wojny planowany na kilka miesięcy pobyt przedłużył się o dwadzieścia cztery lata, aż do roku 1963. W "Trójce do trzeciej" mówiliśmy o argentyńskiej literaturze i jej związkach z polskim pisarzem.
Witold Gombrowicz na statku w roli dziennikarza
29 lipca 1939 roku z Gdyni do Buenos Aires po raz pierwszy wypłynął statek M/S "Chrobry". Na jego pokładzie był Witold Gombrowicz w roli dziennikarza opisującego dziewiczy rejs. Po wybuchu II wojny światowej pisarz bez znajomości języka hiszpańskiego i z pustym portfelem musiał się odnaleźć w zupełnie obcym mu świecie. – Te pierwsze 10 lat było dla niego bardzo ciężkie, zanim znalazł stałą pracę w banku polskim w Buenos Aires. Pomagali mu przyjaciele, przede wszystkim argentyńska Polonia, ale do roku 1947 wiódł tam bardzo skromne życie – mówiła prof. Ewa Kobyłecka-Piwońska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Czytaj też:
- Witold Gombrowicz. "Człowiek w swoim postępowaniu nie jest wolny"
- Twórcy na wygnaniu. Z Archiwum Polskiego Radia
Bez recenzji w prasie
Gombrowicz zabiegał o czytelników, jednak jego twórczość była ignorowana w Argentynie. – Opublikował przynajmniej dwie książki po hiszpańsku, czyli "Ferdydurke" oraz "Ślub", ale nie zostały one dobrze przyjęte, nie ukazały się żadne recenzje w prasie – powiedziała.
Przez Paryż do Buenos Aires
Przełom nastąpił po tym, jak pisarzem zainteresowały się paryskie teatry, wystawiały jego sztuki, a echo tego sukcesu dotarło aż do Buenos Aires. – W niemal każdej księgarni można znaleźć książki Gombrowicza na półce z literaturą argentyńską, a nie zagraniczną – dodała Ewa Kobyłecka-Piwońska.
Dziś wiele argentyńskich organizacji zajmuje się twórczością Witolda Gombrowicza, a w teatrach wystawiane są dzieła artysty.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Autor materiału: Józef Niewiarowski
Data emisji: 30.11.2022
Godzina emisji: 12.43
mo/kor