"Giselle" – kwintesencja romantyzmu w balecie wraca do Warszawy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Giselle" – kwintesencja romantyzmu w balecie wraca do Warszawy
Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu NarodowegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Po 25 latach nieobecności na deski Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie wrócił balet "Giselle". – Chcieliśmy pokazać widzom kwintesencję romantyzmu w balecie – stwierdził w Trójce Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.

Gość "Trójki do trzeciej" zaznaczył, że tytułowa rola "Giselle" – choć jest marzeniem każdej tancerki – nie należy do łatwych. – To jest rola nie tylko bardzo wymagająca technicznie, ale wymaga też pewnego kunsztu aktorskiego – powiedział rozmówca Justyny Grabarz.

Autorami libretta do "Giselle" są Théophile Gautier i Jules-Henri Vernoy de Saint-Georges, muzyka jest dziełem Adolphe'a Charlesa Adama, zaś pierwszą choreografię stworzyli Jean Coralli i Jules Perrot. Balet został pokazany w Warszawie po raz pierwszy w 1848 roku, natomiast ostatni spektakl odbył się w 1997 roku.

Scenografię i kostiumy do dwóch ostatnich przedstawień w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej przygotował Andrzej Kreutz Majewski. Artysta pozostawił drobiazgowo opracowane projekty, a w magazynach teatru wciąż znajdowały się fragmenty dekoracji z tamtych realizacji, których użyto także w najnowszej odsłonie "Giselle".

Wszystkie niuanse i odcienie

Krzysztof Pastor w samych superlatywach wypowiadał się o pracy wykonanej nie tylko przez samych tancerzy, ale także przez dyrektora muzycznego przedstawienia. – Muzyka baletowa często, delikatnie mówiąc, nie brzmi dobrze. W tym przypadku Patrick Fournillier był w stanie wyciągnąć wszystkie niuanse i odcienie.  

W balecie można zobaczyć tancerzy Polskiego Baletu Narodowego m.in. Chinarę Alizade, Vladimira Yaroshenko, Kristófa Szabó, Natalię Pasiut, Wojciecha Ślęzaka i Irinę Wasilewską. Premiera nowej "Giselle" odbyła się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w miniony piątek, 25 listopada. Spektakl będzie pokazywany tylko do końca listopada, a na scenę zawita ponownie na początku kwietnia 2023 roku.  


Posłuchaj

9:35
Krzysztof Pastor o balecie "Giselle" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycjiTrójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Krzysztof Pastor (dyrektor Polskiego Baletu Narodowego)
Data emisji: 29.11.2022
Godzina emisji: 14.18

iar/kc/kor


Polecane