Autonomiczne roboty – jak to działa?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Autonomiczne roboty – jak to działa?
Roboty to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy, nie są konkurencją dla człowiekaFoto: Shutterstock/Gorodenkoff

W "Trójkowym punkcie technicznym" Paweł Turski opowiedział o specyfice pracy robotów, o czujnikach i systemach, które odpowiadają za autonomiczność pracy tych maszyn.

Roboty odpowiedzialne za transport

W halach branży samochodowej robotów jest tak wiele, że mogłyby założyć związek zawodowy, odpowiadają za cały transport. – Noszą różne nazwy, wykonują różne zadania, w zależności od życzenia klienta – mówi Roman Szulik z firmy używającej robotów. 

Człowiek nie jest potrzebny do sterowania

System po uruchomieniu działa sam, człowiek nie jest już później potrzebny do sterowania. Roboty autonomiczne przewożą ładunki o masie od 700 kg do 20 ton, wiedzą, gdzie mają się udać, gdyż cały budynek "widzą" jako mapę. – Maszyny używają laserowej nawigacji i skanerów, pozycjonują się w stosunku do różnych punktów odniesienia. Człowiek zna procedury resetowania systemu, kontroluje prace i jest odpowiedzialny za utrzymanie ruchu – dodał Roman Szulik. 

Czytaj też:

Kobot umie się dostosować

Koszt najtańszego mobilnego robota AGV to 100 tys. euro. Ładunki z autonomicznych transporterów trzeba jakoś przenieść i tu z pomocą przychodzą koboty, czyli roboty współpracujące, przypominające ludzkie ramię. Taki robot przenosi ładunki na półki dzięki zamontowanemu na końcu ramienia chwytakowi. – W razie potrzeby kobot sam go zmienia i dostosowuje do materiału, który wymaga przeniesienia – powiedział Grzegorz Halamus, menedżer branży samochodowej.

Roboty to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy, nie są konkurencją dla człowieka. Powierza się im zadania, do których wykonania brakuje ludzi. 


Posłuchaj

5:27
Autonomiczne roboty – jak to działa? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Tytuł cyklu: Trójkowy punkt techniczny
Autor: Paweł Turski
Data emisji: 
28.11.2022
Godzina emisji: 11.30

mo/kor

Polecane