Kapryśny, trudny, dowcipny i błyskotliwy. Wspomnienie o Jonaszu Kofcie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Kapryśny, trudny, dowcipny i błyskotliwy. Wspomnienie o Jonaszu Kofcie
Jonasz Kofta podczas występu Kabaru pod Egidą w roku 1974. Foto: Maciej Kłoś/PAP

Mówił o sobie, że jest tekściarzem. Był jednym z największych poetów polskiej piosenki. Kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy. Jak pisał: "Jedni przechodzą do historii, a drudzy na emeryturę". Sam zmarł młodo i stał się legendą. Dziś mija 80. rocznica urodzin Jonasza Kofty.

Poeta, dramaturg, satyryk, tekściarz i malarz, kapryśny, trudny, o wielu twarzach, ale przede wszystkim dowcipny i błyskotliwy - taki pozostał Jonasz Kofta we wspomnieniach przyjaciół. 

Urodził się 28 listopada 1942 na Wołyniu w rodzinie żydowskiego pochodzenia. Po wojnie wraz z rodziną znalazł się we Wrocławiu, gdzie jego ojciec zakładał rozgłośnię regionalną Polskiego Radia. W 1961 roku, po ukończeniu liceum plastycznego, rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W czasie studiów ujawnił się jego talent. W latach 60. w klubie Hybrydy poznał się ze Stefanem Friedmannem, z którym pracował przez wiele lat.

Radiowa Trójka 

Od 1964 roku współpracował z Programem 3 Polskiego Radia. "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy" w Trójce powstał z połączenia wielu rozrzuconych po ramówce Programu 3 form kabaretowych. Współpracował z Teatrem Syrena, był współzałożycielem i wykonawcą kabaretu Pod Egidą. Jego teksty, mimo że powstawały w czasach obowiązywania cenzury, nie były pozbawione inteligentnej krytyki systemu, absurdów życia w PRL-u i uszczypliwego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość.

Jonasz Kofta, jak przystało na prawdziwego poetę, bywając w restauracjach, zapisywał na serwetkach to, co akurat mu przyszło do głowy. Jednocześnie pisał też piosenki na zamówienie. Był autorem tekstów m.in. do: "Wakacji z blondynką", "Radości o poranku", "Śpiewać każdy może", "Jej portretu", "Samby przed rozstaniem", a także wykonawcą wielu popularnych przebojów. Wierszowane felietony publikował w "Polityce".

Posłuchaj

5:34
Trójka wspomina Jonasza Koftę (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Ilu było Jonaszów Koftów? Biograf o słynnym artyście / Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: 
Katarzyna Cygler
Autor materiału: 
Michał Fedusio
Data emisji: 
28.11.2022
Godzina emisji: 
12.22

PR24 Historia/zch/kor

Polecane