"Nie cudzołóż i nie kradnij" – nieoczywista komedia z wątkiem kryminalnym

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie cudzołóż i nie kradnij" – nieoczywista komedia z wątkiem kryminalnym
Kadr z filmu "Nie cudzołóż i nie kradnij". Na zdjęciu aktorzy: Mateusz Banasiuk oraz Mariusz Drężek. Foto: mat. pras.

Zaskakująca konstrukcja, niebanalne poczucie humoru i przemycane na drugim planie pytania o sens egzystencji – tego możemy się spodziewać po filmie "Nie cudzołóż i nie kradnij", jeśli wierzyć słowom jego twórców.  

Na rozstaju dróg stoi furgonetka kurierska. Starsza pani, która przychodzi posprzątać przydrożną kapliczkę, odnajduje we wnętrzu auta stos martwych ciał i walizkę pełną pieniędzy… Od takiej sceny rozpoczyna się film "Nie cudzołóż i nie kradnij", który – wbrew pozorom – jest komedią. Jego reżyser i scenarzysta Mariusz Kuczewski chciał jednak, aby "była to komedia trochę inna od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni". – Uwielbiam postmodernizm w kinie, czerpanie z różnych źródeł i zabawy gatunkami – deklarował w rozmowie z Ryszardem Jaźwińskim.

Jednym z głównych bohaterów filmu jest ksiądz, który stara się zawrócić na dobrą drogę swoich parafian, łamiących większość przykazań Dekalogu. Sam jednak daleki jest od ideału, a nawet zmaga się z poważnym kryzysem wiary. – Najciekawsze postacie to takie, które mają w sobie jakiś dramat wewnętrzny, walczą z samym sobą. Dla aktora jest to bardzo interesujące – mówił w Trójce Mariusz Drężek, wcielający się w rolę zagubionego księdza.

Reżyser zastosował w filmie zabieg polegający na zaburzeniu chronologii wydarzeń. – To pozwoliło mi na pokazanie, że pewne sytuacje, pewne zdarzenia widzimy, mając tylko pewien ich aspekt, niepełną wiedzę. Jeśli przyjrzymy się im z drugiej strony, może się okazać, że znaczą coś zupełnie innego – tłumaczył Mariusz Kuczewski.

Pytania o sens

Gość audycji "Trójkowo, filmowo" stwierdził, że zawsze stara się zawrzeć w filmie drugie dno, coś więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. – Zależało mi na tym, żeby postawić pewne pytania: czy to, co nami kieruje, to, co nas spotyka, jest zależne od naszej wolnej woli? Czy to jest chaos, czyli jakiś przypadek? Czy może nad tym chaosem ktoś jednak panuje, jakaś siła wyższa, która za nas decyduje? A może, wchodząc na grunt innej religii, to jest karma, która powraca?

Film "Nie cudzołóż i nie kradnij" jest już do obejrzenia w kinach. Oprócz Mariusza Drężka na ekranie można zobaczyć m.in. Aleksandrę Popławską, Julię Wieniawę, Cezarego Pazurę oraz Mateusza Banasiuka, który obiecał słuchaczom Trójki, że "mamy się spodziewać fajnej rozrywki, nieoczywistego poczucia humoru i filmu, który nie boi się ryzyka".


Posłuchaj

48:32
"Nie cudzołóż i nie kradnij" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 25.11.2022
Godzina emisji: 14.08

kc/kor

Polecane