Malarstwo Północy – wyjątkowe dzieła ze Skandynawii
W Muzeum Narodowym w Warszawie można podziwiać nową wystawę prezentującą sztukę ze Skandynawii. Ekspozycja nosi tytuł "Przesilenie. Malarstwo Północy 1880–1910”. W "Trójce do trzeciej" opowiadali o niej Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki, kuratorzy wystawy.
"Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910". Bagińska: pomysł zrodził się z ogromnej fascynacji
Foto: Mat. pras.
Skandynawia – człowiek i przyroda
Tematyka dzieł jest bardzo różnorodna i obejmuje mity, legendy, pracę, codzienność, wyzwania związane z naturą. – To świat dla nas zupełnie wyjątkowy, ponieważ w Polsce jest to malarstwo mało znane. Staramy się pokazać kilka podstawowych wątków, na wystawie jednak dominuje natura i różne sposoby ujmowania krajobrazu. Kultura i styl życia w Skandynawii to odniesienie człowieka do przyrody – mówiła Agnieszka Bagińska.
Dodała, że tamtejsi artyści byli zainteresowani strefą pomiędzy dniem i nocą. – To te słynne długie zachody słońca. Gdy ta wystawa była projektowana, inspirowaliśmy się kolorami, aby wydobyć jak najwięcej blasków północnego nieba – zaznaczyła.
Czytaj też:
- "Malarstwo Północy 1880-1910". Kurator wystawy: to sztuka podobna do polskiej
- "Rozważni i romantyczni" – jubileuszowa wystawa monet w Muzeum Narodowym w Warszawie
Natura nie zawsze ludziom przyjazna
Wojciech Głowacki powiedział, że na wystawie jest pokazanych wiele wątków obcowania człowieka z naturą. – Te interakcje to idylliczne wizje harmonijnego współżycia, korzystania ze wszystkiego, co natura daje człowiekowi. Pokazujemy też aspekt przyrody nie zawsze ludziom przyjazny, a także ucieczkę od otoczenia zewnętrznego do przytulnych wnętrz intymnej przestrzeni. Niekiedy jednak staje się ona przestrzenią opresyjną, co pokazuje obraz Edwarda Muncha "Melancholia" – mówił.
Wystawa pełna różnych emocji
Kurator podkreślił, że jest to wystawa przeznaczona nie tylko dla miłośników malarstwa. – Ekspozycja poszerza horyzonty, pozwala odkryć zupełnie nowych artystów, obrazy, obcowanie z pięknem niezwykłych arcydzieł. Mamy tam pełny wachlarz emocji, od zachwytu, przez czerpanie energii z kontaktu z naturą. Te zjawiska można osadzić w europejskich nurtach sztuki, takich jak impresjonizm, naturalizm, ekspresjonizm – stwierdził Wojciech Głowacki.
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Goście: Agnieszka Bagińska i Wojciech Głowacki (kuratorzy wystawy)
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 12.48
mo/kor