Czy robotom można zaufać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy robotom można zaufać?
W audycji mówiliśmy o badaniach zaufania ludzi do robotówFoto: Shutterstock/metamorworks

Roboty, a zwłaszcza sztuczna inteligencja, stawiają pytania natury etycznej. Relacjom między człowiekiem a robotem, m.in. poziomowi zaufania, jakim człowiek darzy maszynę, przyglądają się naukowo Nina Bażela oraz Paweł Graczak, studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z Koła Naukowego AGH Space Systems. W badaniu poziomu zaufania do robotów wykorzystali Kalmana – łazika marsjańskiego, którego tworzą od pięciu lat. Z autorami testów rozmawiała Joanna Gąska.

Robot jako członek zespołu

Co stało u podstaw analizy zaufania do robotów? – Niewiele jest badań, które trwają dłużej niż parę miesięcy. Tutaj mamy do czynienia z interakcją, która wytworzyła się w warunkach naturalnych i trwała pięć lat. Kalman jest wyposażony w pewną formę sztucznej inteligencji, ona służy do autonomicznej nawigacji, może samodzielnie badać teren. Zdobywa funkcjonalności dzięki temu, że jest przez ludzi traktowany jako członek zespołu, a nie tylko maszyna – mówił Paweł Graczak.

Z robotem na spacer

Według niego dla ludzi budujących roboty maszyna nabiera cech istoty żywej. – Jest to relacja podobna do tej wytworzonej z psem, czasami wyprowadzają go na spacer. Planujemy powtórzyć ten sam kwestionariusz na innych zespołach łazików, chcemy zweryfikować to badanie poziomu zaufania – stwierdził.

Czytaj też:

Zadania trudne do wykonania

Funkcje łazika marsjańskiego są zbliżone do tych, które posiadają roboty pracujące w trudnych warunkach, np. poszukujące ofiar katastrof. – Robot nie odwzajemnia gestów sympatii, ale traktowany jest trochę jak zwierzątko. Zaufanie w owych trudnych warunkach nie może być zbyt duże, zespół nie może powierzać robotowi zadań, z którymi on sobie nie poradzi – powiedziała Nina Bażela.

Opowiedziała także o prowadzeniu badań. – W kwestionariuszu członkowie zespołu oceniali stwierdzenia dotyczące Kalmana, np. tego, czy robot jest dobrym członkiem zespołu, czy jest godny zaufania. Są przygotowani na awarie, które się zdarzają, nie powoduje to obniżenia poziomu zaufania – mówiła.


Posłuchaj

9:58
Czy robotom można zaufać? (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autorka materiału: Joanna Gąska
Data emisji: 22.11.2022
Godzina emisji: 10.37

mo/kor

Polecane