PGE Narodowy: czy badania ultradźwiękowe rozwiążą zagadkę pękającego elementu konstrukcji?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
PGE Narodowy: czy badania ultradźwiękowe rozwiążą zagadkę pękającego elementu konstrukcji?
Architekt stadionu narodowego: możliwe przyczyny usterki to wada materiałowa lub nieprzewidziane obciążenieFoto: shutterstock.com/Patryk Kosmide

Na PGE Narodowym zamiast zawodników piłkarskich reprezentacji Polski i Chile oraz skandującego tłumu kibiców – pustka i cisza. Powodem awaria, o której mówi cała Polska: pękający element konstrukcji stadionu. Teraz ultrasonografem badają go specjaliści, którzy zadecydują co dalej.

  • Podczas rutynowego marcowego badania rysy nie było: dostrzeżono ją podczas podobnego badania w październiku
  • Pękający łącznik spajający liny łączące środkową iglicę PGE Narodowego tym razem jest badany ultradźwiękami: na wyniki trzeba będzie poczekać do końca tygodnia

Możliwych jest kilka wariantów

– Najważniejsze jest dojść do tego, co się stało, że element, który powinien wytrzymać minimum 50 lat, już po 10 latach zaczął pękać. Co więcej, to pękanie zaczęło się pogłębiać z tygodnia na tydzień! Wiemy o tym, bo właśnie tak mamy wykonane dwa badania – mówi minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk. – Dopóki nie poznamy przyczyn, a eksperci wskazują kilka możliwości, nie ma co mówić o tym, kto jest winny – stwierdza.

Ultrasonograf prawdę powie?

Przy naprawie pracują obecnie projektanci, wykonawcy oraz zarządcy PGE Narodowego. Badanie ultrasonografem ma dać możliwie szeroki obraz uszkodzenia i stanu technicznego łącznika.

– W miejscu wady zostało zainstalowane opomiarowanie cały czas badające, czy zachodzą jakieś zmiany. Na ten moment, z obserwacji przez kilka dni wiemy, że nie ma żadnych znacznych odchyleń – tłumaczy Włodzimierz Dola, prezes spółki PL.2012+ zarządzającej Stadionem Narodowym. – Oznacza to, że, przynajmniej na podstawie tych danych, które mamy, ta wada nie powinna się powiększać – wskazuje.

– Nie jest to jednak tak dokładne badanie, jak to ultradźwiękowe, które dostarczy dokładniejsze dane i pozwoli spojrzeć szerzej – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:59
Co wykażą badania uszkodzonego elementu na PGE Narodowym? (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 16.38

pr/kor

Polecane