Remis, który był zwycięstwem: historyczny mecz na Wembley

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Remis, który był zwycięstwem: historyczny mecz na Wembley
Jan Tomaszewski broni kolejny strzał Anglików podczas meczu na Wembley 17.10.1973 rokuFoto: PAP/CAF-archiwum

"Zwycięski remis" polskiej reprezentacji 1:1 z Anglią na stadionie Wembley to jeden z tych momentów, które przeszły do historii naszego sportu. Mecz, który rozegrano dokładnie 49 lat temu, otworzył drogę do największego sukcesu polskiej piłki nożnej: trzeciego miejsca w Mistrzostwach Świata.

  • Zdecydowanymi faworytami meczu byli Anglicy, którzy jednak grali pod presją: musieli wygrać mecz, by awansować do finałów Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Polakom do awansu wystarczył remis
  • Historyczną bramkę dla Polski strzelił Jan Domarski który wykorzystał podanie od Roberta Gadochy. Później Anglicy wyrównali po wykorzystaniu rzutu karnego

Zdradliwa pewność siebie

Anglicy byli zdecydowanymi faworytami tego spotkania: mieli utytułowaną i doświadczoną drużynę, grali na własnym terenie, a wiadomo, że nie bez powodu kibice często są nazywani „12 zawodnikiem”. I byli przekonani, że bez problemu wygrają ten mecz strzelając kilka bramek.

– Tomaszewski to błazen, Gorgon to bezmyślny bokser, Lato nadaje się do biegania w lekkiej atletyce: tak pisali i mówili o nas. Chcieli nas sprowokować, ale nas to tylko zmobilizowało – opowiada reprezentacyjny bramkarz Jan Tomaszewski. – Największa satysfakcja była, kiedy po meczu przychodzili dziennikarze po wywiady, darli te gazety i mówili „Teraz porozmawiamy” – dodaje.

Człowiek, który zatrzymał Anglię

- Stojąc wówczas podczas hymnu myślałem „Boże, żeby tu nie było 7:0! Pięć lat swojego życia oddam” – mówi Jan Tomaszewski. Nazywany później „człowiekiem, który zatrzymał Anglię”, grał prawie cały mecz z kontuzją ręki: - Doktor Janusz Gawlicki zamroził mi wtedy tę rękę i grałem do końca spotkania. Później, po meczu, kiedy to zamrożenie przeszło, ból był nieprawdopodobny. Wypiłem pięć czy sześć gardanów, ówczesnych środków przeciwbólowych – wspomina.

Przeczytaj także


- Głównym bohaterem, konstruktorem zwycięstwa, prawdziwym człowiekiem, który zatrzymał Anglię, był pan Kazimierz Górski – uważa Tomaszewski. – On z nas, utalentowanych piłkarzy, stworzył światowej klasy zespół – wskazuje.

Remis na Wembley sprawił, że to właśnie polska reprezentacja pojechała na Mistrzostwa Świata do Niemiec, gdzie po zwycięstwie z Brazylią 1:0 zajęliśmy trzecie miejsce.

Jan Domarski - Wembley (Przyszła, naszła, zeszła, weszła)/YouTube Reprezentacja Polski (Poland National Team)


Posłuchaj

2:56
49 lat temu Polska "zwycięsko zremisowała" z Anglią na Wembley (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Mateusz Warianka
Data emisji: 17.10.2022
Godzina emisji: 6.40

pr

Polecane