"Polskie mundiale". Wyjątkowa wystawa dla fanów sportu i nie tylko

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Polskie mundiale". Wyjątkowa wystawa dla fanów sportu i nie tylko
Wystawa "Polskie mundiale". Marta Marek: pokazujemy wartościowe i ciekawe eksponatyFoto: Radek Pietruszka/PAP

Historyczne trofea, medale, piłki i koszulki reprezentacji Polski, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. To wszystko można zobaczyć w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Trwa tam wystawa "Polskie mundiale", na której zaprezentowane zostały sukcesy Biało-Czerwonych.

Ekspozycję otworzył prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski. W przeszłości był zawodnikiem reprezentacji, która wywalczyła między innymi wicemistrzostwo świata w Japonii w 2006 roku.

– Cieszę się, że jesteśmy obecni w tak specjalnym miejscu i że tutaj możemy jako polska siatkówka zaprezentować nasz dorobek. Przy okazji możemy przekonać wielu niezdecydowanych, że polska siatkówka to nie jest tylko uczestnictwo w imprezach, ale też walka o trofea, o medale i przede wszystkim wielka radość kibiców z osiąganych sukcesów – mówił podczas uroczystego otwarcia ekspozycji Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Warto dodać, że Sebastian Świderski jest też byłym reprezentantem kraju, który wywalczył między innymi wicemistrzostwo świata w Japonii w 2006 roku.

Trofea, medale, piłki i koszulki

Na wystawie można podziwiać polski dorobek z ostatnich siedmiu dekad. – Mamy tu pierwszy puchar za wicemistrzostwo naszych kobiet z 1952 roku oraz kolejne medale, m.in. z 1956 i 1962 roku. Na wystawie zobaczyć można również dwa medale olimpijskie, później  sukcesy zaczęli odnosić także mężczyźni. Mamy tu oczywiście eksponaty nawiązujące do sukcesów drużyny Huberta Wagnera. W końcu wicemistrzostwo i dwa mistrzostwa globu już w tym stuleciu  wymieniał Grzegorz Szewczyk, jeden z autorów wystawy.

Dodajmy, że okazją zainaugurowania wystawy są odbywające się w tym roku w Polsce mistrzostwa świata zarówno kobiet jak i mężczyzn. Patronem trwającej wystawy jest Polskie Radio.

Posłuchaj

1:43
W Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie trwa wystawa "Polskie Mundiale"
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Łodej
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Data emisji: 06.08.2022
Godzina emisji: 7.46

IAR/zch

Polecane