Dyplomata o wydarzeniach w Przewodowie: to Rosja jest za to odpowiedzialna

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyplomata o wydarzeniach w Przewodowie: to Rosja jest za to odpowiedzialna
Wiceszef MSZ: Szwecja i Finlandia w NATO to bezpieczniejsze Morze Bałtyckie i PolskaFoto: shutterstock/Alexandros Michailidis

– Rosjanie uważają NATO za wroga, to są całe lata propagandy. Choć był też czas pewnej współpracy, ale oficjalne oświadczenia w sprawach najwyższej wagi to, mówiąc oględnie, mijanie się z prawdą. Rosja prowadzi wojnę, która dotyka nas wszystkich – mówił w Trójce Robert Pszczel, były szef Biura Informacji NATO w Moskwie. 

Wciąż nie ma dowodów, kto wystrzelił rakietę

Wczoraj (15.11) po godzinie 15.00 we wsi Przewodów w powiecie hrubieszowskim (woj. lubelskie) spadł pocisk produkcji rosyjskiej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch obywateli naszego kraju. Takie informacje przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W nocnym oświadczeniu prezydent Andrzej Duda mówił, że nie mamy w tej chwili jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił rakietę. Prowadzone są obecnie czynności śledcze z udziałem naszych sojuszników z NATO. 

To Rosja jest za to odpowiedzialna

Robert Pszczel, były szef Biura Informacji NATO w Moskwie, zaapelował o to, by trzymać się oświadczenia polskich władz i samego NATO.  Być może dziś będzie wydany jakiś komunikat w tej sprawie. Niezależnie od tego, czy to była źle zaprogramowana rakieta rosyjska, czy to jednak był pocisk ukraiński, który niestety spadł na terytorium Polski, to nie zmienia faktu odpowiedzialności Rosji za to wydarzenie. Wczoraj wystrzelono prawie 100 rakiet wymierzonych w infrastrukturę i budynki cywilne w Ukrainie, to są zbrodnie wojenne  podkreślił. 

Dodał, że władze polskie postępują prawidłowo.  Tę sprawę trzeba dokładnie zbadać, NATO również jest w to zaangażowane. Od początku wojny zwiększyła się obecność sojuszu na terytorium Polski, a to oznacza również przestrzeń powietrzną. Wspólnymi siłami należy podjąć kroki, aby podobne sytuacje się nie powtarzały  zaznaczył dyplomata.


Posłuchaj

5:41
Dyplomata o wydarzeniach w Przewodowie: "To Rosja jest za to odpowiedzialna" (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Konsultacje Andrzeja Dudy z sojusznikami

 Jest wysoce prawdopodobne, że ambasador Polski przy NATO wystąpi w środę z wnioskiem o uruchomienie art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego, czyli konsultacji sojuszniczych  poinformował prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu BBN i konsultacjach ze światowymi przywódcami.

Andrzej Duda rozpoczął swoje wystąpienie od złożenia kondolencji dla rodzin dwóch zabitych Polaków, którzy zginęli w wyniku wtorkowej eksplozji. Następnie prezydent poinformował, że odbył w ostatnich godzinach szereg konsultacji ze światowymi przywódcami. Rozmawiał z Joe Bidenem, Wołodymyrem Zełenskim i Jensem Stoltenbergiem, a później także z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

NATO – jak wskazał prezydent – pozostaje w związku z tym zdarzeniem w stanie podwyższonej gotowości. – Wzmocniliśmy gotowość polskich sił zbrojnych, także obrony powietrznej. Nasze samoloty będą wspierane przez samoloty sojusznicze. Działamy spokojnie i w sposób rozważny – podkreślił.

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Gość: Robert Pszczel (dyplomata, były szef Biura Informacji NATO w Moskwie)
Data emisji: 16.11.2022
Godzina emisji: 8.37

IAR/PAP/mo/kor

Polecane