Kot – doskonały słuch i bliskie relacje ze swoim właścicielem
Francuscy naukowcy przeprowadzili dość oryginalne badanie. Okazuje się, że koty potrafią rozpoznać głos swojego opiekuna. Potrafią też rozróżnić, kiedy właściciel zwraca się do nich, a kiedy do kogoś innego.
Koty i ich mruczący świat. Czego nie wiemy o czworonogach?
Foto: Shutterstock
Kot rozróżnia dźwięki w sposób nieosiągalny dla człowieka
Wyniki badań francuskich zoologów są kolejnym dowodem na to, że koty, tak jak psy, tworzą silne więzi ze swoim opiekunem, choć okazują to inaczej. – Kot bardzo uważnie obserwuje nadawcę sygnału, a charakterystyka ludzkiego głosu jest inna, kiedy zwracamy się do zwierzęcia, które dysponuje doskonałym słuchem. Kot, podobnie jak pies, potrafi rozróżniać dźwięki w sposób nieosiągalny dla człowieka – mówił prof. Tadeusz Kaleta.
Dodał, że koty cechuje dużą zmienność zachowania. – To bardzo inteligentne zwierzęta, przepracowują pewne obserwacje w sposób dostosowany do sytuacji, to twórcze wykorzystanie informacji do rozwiązywania problemów – stwierdził behawiorysta.
Czytaj też:
- Koci świat. Jakimi instynktami kierują się nasi domowi pupile?
- Kot i pies - od wieków najlepsi przyjaciele człowieka
- "Pies czy kot to nie zabawka". Dlaczego zwierzęta są porzucane w czasie wakacji?
Zwierzę jednego pana
Specjalista mówił również o jednej z cech kociej osobowości. – Chodzi o tendencję socjalną, społeczną, kot zawiązuje bliskie relacje ze swoim właścicielem. Inne osoby traktuje z rezerwą, choć bywa z tym różnie. Są takie, które dostosowują się do warunków innych niż domowe, ale niektóre są tzw. zwierzętami jednego pana. Mój kot nie pozwala się dotknąć nikomu innemu, tylko mnie – powiedział gość Trójki.
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Gość: prof. Tadeusz Kaleta (behawiorysta z Instytutu Nauk o Zwierzętach, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 11.44
mo/kor