Jak znaleźć równowagę między pracą naszych marzeń i odpoczynkiem?
Człowiek w ciągu swojego życia spędza średnio 10 lat w pracy. W wirze kariery łatwo zapaść na różnego rodzaju schorzenia, które w następstwie powodują wypalenie czy nawet depresję. O sposobach na równowagę między pracą a odpoczynkiem opowiedziała w Trójce psycholog Aleksandra Plewka.
W audycji zastanawialiśmy się nad równowagą między pracą naszych marzeń i odpoczynkiem
Foto: shutterstock.com
Praca marzeń to kwestia subiektywna
Aleksandra Plewka powiedziała, że praca naszych marzeń to kwestia subiektywna. – Dla kogoś ważne jest, aby pracował blisko domu, ktoś inny ceni sobie elastyczne godziny pracy, a przecież może być również ważna dynamika życia zawodowego, to, czy dużo się dzieje – podkreśliła.
Dodała, że kryzys wieku średniego bywa naturalnym momentem rozwojowym. – Niektóre osoby zdają sobie wówczas sprawę, że pierwszą połowę życia spędziły nie tak, jak sobie wyobrażały. Ten moment zachęca, aby to zmienić, a czasami z punktu widzenia otoczenia bywa to decyzja wywrotowa, np. rzucenie pracy w korporacji i zajęcie się agroturystyką – powiedziała.
Czytaj też:
- Praca marzeń pokolenia Z. Jak ją zdobyć?
- Senselier, ghostwriter. Jakie nietypowe zawody wykonują Polacy?
Przepracowanie może prowadzić do wypalenia zawodowego
Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. – Bierzemy mało urlopów, częściej idziemy na zwolnienia lekarskie, ta przerwa w pracy musi być czymś wytłumaczona. Pracujemy w nadgodzinach, długo i ciężko, a może to prowadzić do wypalenia zawodowego. Z drugiej strony część naszych zasobów można przecież włożyć w podróże, budowanie rodziny – mówiła psycholog.
Praca powinna służyć samorozwojowi
Aleksandra Plewka zaznaczyła, że praca często jest sposobem zarobienia pieniędzy na jakiś cel. – Najpierw jest to podstawowa samodzielność, oderwanie się od rodziców, potem może to być wyższy standard życia. Młodsze generacje nie są już tak zorientowane na takie dobra jak domy, samochody. Bardziej istotne jest to, żeby praca dawała możliwość realizacji pasji, powinna służyć samorozwojowi, abyśmy mogli powiedzieć, że dobrze przepracowaliśmy kilkadziesiąt lat życia – stwierdziła.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 7.20
mo/kor