Jak znaleźć równowagę między pracą naszych marzeń i odpoczynkiem?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak znaleźć równowagę między pracą naszych marzeń i odpoczynkiem?
W audycji zastanawialiśmy się nad równowagą między pracą naszych marzeń i odpoczynkiemFoto: shutterstock.com

Człowiek w ciągu swojego życia spędza średnio 10 lat w pracy. W wirze kariery łatwo zapaść na różnego rodzaju schorzenia, które w następstwie powodują wypalenie czy nawet depresję. O sposobach na równowagę między pracą a odpoczynkiem opowiedziała w Trójce psycholog Aleksandra Plewka.

Praca marzeń to kwestia subiektywna

Aleksandra Plewka powiedziała, że praca naszych marzeń to kwestia subiektywna. – Dla kogoś ważne jest, aby pracował blisko domu, ktoś inny ceni sobie elastyczne godziny pracy, a przecież może być również ważna dynamika życia zawodowego, to, czy dużo się dzieje – podkreśliła.

Dodała, że kryzys wieku średniego bywa naturalnym momentem rozwojowym. – Niektóre osoby zdają sobie wówczas sprawę, że pierwszą połowę życia spędziły nie tak, jak sobie wyobrażały. Ten moment zachęca, aby to zmienić, a czasami z punktu widzenia otoczenia bywa to decyzja wywrotowa, np. rzucenie pracy w korporacji i zajęcie się agroturystyką – powiedziała.

Czytaj też:

Przepracowanie może prowadzić do wypalenia zawodowego

Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie.  Bierzemy mało urlopów, częściej idziemy na zwolnienia lekarskie, ta przerwa w pracy musi być czymś wytłumaczona. Pracujemy w nadgodzinach, długo i ciężko, a może to prowadzić do wypalenia zawodowego. Z drugiej strony część naszych zasobów można przecież włożyć w podróże, budowanie rodziny  mówiła psycholog.

Praca powinna służyć samorozwojowi

Aleksandra Plewka zaznaczyła, że praca często jest sposobem zarobienia pieniędzy na jakiś cel. – Najpierw jest to podstawowa samodzielność, oderwanie się od rodziców, potem może to być wyższy standard życia. Młodsze generacje nie są już tak zorientowane na takie dobra jak domy, samochody. Bardziej istotne jest to, żeby praca dawała możliwość realizacji pasji, powinna służyć samorozwojowi, abyśmy mogli powiedzieć, że dobrze przepracowaliśmy kilkadziesiąt lat życia – stwierdziła.

Posłuchaj

8:00
Jak znaleźć równowagę między pracą naszych marzeń i odpoczynkiem? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Karol Gnat 
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 15.11.2022
Godzina emisji: 7.20

mo/kor

Polecane