Zamek Tarnowskich, który gościł dzieło Rembrandta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zamek Tarnowskich, który gościł dzieło Rembrandta
Zamek Tarnowskich w DzikowieFoto: Shutterstock.com/Damian Pawlos

Widział dzieło Rembrandta, służył jako szkoła, dzisiaj można odwiedzać go jako muzeum. Tym razem w ramach cyklu "Trójka po królewsku" odwiedzamy jedną z pereł województwa podkarpackiego.

Przez wieki posiadłość ta należała do jednej rodziny, ale jej historia nadal jest mało znana. – Tarnobrzeg nigdy nie był centrum wielkiego świata, a zamek znajdował się w dawnym Dzikowie, czyli wsi, która obecnie jest północną dzielnicą miasta – mówi Marek Gaworski, autor książek o zamkach i pałacach.

Historia pewnego obrazu 

Jak zaznacza rozmówca Marty Piaseckiej, "nazwisko Tarnowskich jest dziś na ustach kolekcjonerów z całej Polski, ponieważ to właśnie do nich należał obraz Rembrandta, który mamy dziś przyjemność gościć w naszym kraju". – Jest to "Jeździec polski", lub inaczej "Lisowczyk", którego możemy oglądać na krakowskim Wawelu, a wcześniej prezentowany był w warszawskich Łazienkach. Historia tego obrazu jest związana ze Zdzisławem Tarnowskim, który w 1910 roku podjął decyzję o sprzedaży obrazu amerykańskiemu przedsiębiorcy. Jego argumenty, że część pieniędzy miała być przeznaczona na wykup polskich ziem z niemieckich rąk, nie uciszyły burzy, jaka stała się udziałem rodziny Tarnowskich. Ten obraz opuścił granice naszego kraju – podkreśla Marek Gaworski.

Raz zamek, raz pałac

Obiekt ten raz był zamkiem, raz pałacem. – Początkowo była to siedziba obronna, a nawet wieża mieszkalna, która w XV wieku z inicjatywy Ossolińskich powstała w miejscu starszego grodu. W pierwszej połowie XVII wieku dwór został powiększony za sprawą rodziny Tarnowskich, a dokładnie Michała Stanisława. Dziś ten obiekt raczej przypomina nam pałac niż zamek. Jego obecny kształt jest wynikiem przebudowy po pożarze, który wybuchł w 1927 roku – dodaje ekspert.


Posłuchaj

3:08
Zamek Tarnowskich w Dzikowie (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

W audycji mówimy również, z jakich powodów pałac udało się odbudować w krótkim jak na tamte lata czasie, w jakich okolicznościach powstała tam szkoła i jakie dzieła sztuki można podziwiać dziś w zamku Tarnowskich.

Zamek Tarnowskich w Dzikowie - Tarnobrzeg DJI [4k] / Bols Air Shoot

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 28.09.2022
Godzina emisji: 9.37

mk

Polecane