Święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak obchodzi je Polonia na całym świecie?
Po 123 latach zaborów 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Rocznicę tego wydarzenia świętują Polacy na całym świecie. Mówiliśmy o tym w audycji "Pora na Trójkę".
W audycji mówiliśmy o tym, jak święto odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzi m.in. amerykańska Polonia
Foto: Roberto Galan/Shutterstock.com
Pamiątki w polskim muzeum w Chicago
Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a ok. 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień. W audycji z Janem Pachlowskim rozmawialiśmy o życiu Polaków za oceanem, ich tradycjach i o tym, jak obchodzą Święto Niepodległości. – W Stanach Zjednoczonych 11 listopada obchodzony jest również Dzień Weterana Wojennego, oba te święta polonusi łączą. Pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości można obejrzeć w Muzeum Polskim w Ameryce – mówił korespondent Polskiego Radia.
– Bardzo wiele pamiątek, grafik i rzeźb nawiązuje bezpośrednio do polskiej historii. Dzięki nim Amerykanie mogą się dowiedzieć, w jaki sposób Polonia pomagała Polsce w odzyskaniu niepodległości – podkreśliła Małgorzata Kot, dyrektor tej placówki w Chicago.
Czytaj też:
- Polonia w USA obchodziła Święto Niepodległości. Wręczono odznaczenia państwowe
- Manifestacja polskości. W Nowym Jorku odbywa się 85. Parada Pułaskiego
Ważna polonijna historia
Jan Pachlowski dodał, że imprezy poświęcone rocznicy odbywają się w polskim muzeum, ambasadzie w Waszyngtonie, polonijnych szkołach na Florydzie, w Nowym Jorku i Chicago. – Przypominane są wydarzenia i polonijna historia, są rogale marcińskie, więcej jest również polskich flag. Drugim tak ważnym dniem jest tutaj Święto Konstytucji 3 Maja – zaznaczył.
Święto Niepodległości w Kuwejcie
Naszych rodaków można spotkać w każdym zakątku świata. Niewątpliwie największe skupiska Polonii to USA, Wielka Brytania oraz Niemcy. Kraje arabskie mają swoją specyfikę i małą Polonię. W audycji rozmawialiśmy również o tym, jak żyje się Polce w Kuwejcie i w jaki sposób tam obchodzone jest nasze Święto Niepodległości. – Co roku polska ambasada organizuje spotkania, na które zapraszani są także przedstawiciele innych krajów. Społeczność Polonii tutaj nie jest duża, ale staramy się trzymać razem. Przy ambasadzie działa również polska szkoła – mówiła Beata Marciniak.
Dodała, że dużą popularnością cieszy się polska kuchnia. – Moi znajomi Kanadyjczycy i Anglicy wciąż proszą mnie o różne kulinarne przepisy – powiedziała.
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), Beata Marciniak (Polka od wielu lat mieszkająca w Kuwejcie)
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 7.20, 8.24
mo/kor