Święto odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak obchodzi je Polonia na całym świecie?
2022-11-11, 10:11 | aktualizacja 2022-11-11, 13:11
Po 123 latach zaborów 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Rocznicę tego wydarzenia świętują Polacy na całym świecie. Mówiliśmy o tym w audycji "Pora na Trójkę".
Pamiątki w polskim muzeum w Chicago
Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych mieszka blisko 10 mln osób pochodzenia polskiego, a ok. 600 tys. z nich używa języka polskiego na co dzień. W audycji z Janem Pachlowskim rozmawialiśmy o życiu Polaków za oceanem, ich tradycjach i o tym, jak obchodzą Święto Niepodległości. – W Stanach Zjednoczonych 11 listopada obchodzony jest również Dzień Weterana Wojennego, oba te święta polonusi łączą. Pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości można obejrzeć w Muzeum Polskim w Ameryce – mówił korespondent Polskiego Radia.
– Bardzo wiele pamiątek, grafik i rzeźb nawiązuje bezpośrednio do polskiej historii. Dzięki nim Amerykanie mogą się dowiedzieć, w jaki sposób Polonia pomagała Polsce w odzyskaniu niepodległości – podkreśliła Małgorzata Kot, dyrektor tej placówki w Chicago.
Czytaj też:
- Polonia w USA obchodziła Święto Niepodległości. Wręczono odznaczenia państwowe
- Manifestacja polskości. W Nowym Jorku odbywa się 85. Parada Pułaskiego
Ważna polonijna historia
Jan Pachlowski dodał, że imprezy poświęcone rocznicy odbywają się w polskim muzeum, ambasadzie w Waszyngtonie, polonijnych szkołach na Florydzie, w Nowym Jorku i Chicago. – Przypominane są wydarzenia i polonijna historia, są rogale marcińskie, więcej jest również polskich flag. Drugim tak ważnym dniem jest tutaj Święto Konstytucji 3 Maja – zaznaczył.
Posłuchaj
Święto Niepodległości w Kuwejcie
Naszych rodaków można spotkać w każdym zakątku świata. Niewątpliwie największe skupiska Polonii to USA, Wielka Brytania oraz Niemcy. Kraje arabskie mają swoją specyfikę i małą Polonię. W audycji rozmawialiśmy również o tym, jak żyje się Polce w Kuwejcie i w jaki sposób tam obchodzone jest nasze Święto Niepodległości. – Co roku polska ambasada organizuje spotkania, na które zapraszani są także przedstawiciele innych krajów. Społeczność Polonii tutaj nie jest duża, ale staramy się trzymać razem. Przy ambasadzie działa również polska szkoła – mówiła Beata Marciniak.
Dodała, że dużą popularnością cieszy się polska kuchnia. – Moi znajomi Kanadyjczycy i Anglicy wciąż proszą mnie o różne kulinarne przepisy – powiedziała.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Łodej
Goście: Jan Pachlowski (korespondent Polskiego Radia w USA), Beata Marciniak (Polka od wielu lat mieszkająca w Kuwejcie)
Data emisji: 11.11.2022
Godzina emisji: 7.20, 8.24
mo/kor