Zamek Chojnik – jedna z najwyżej położonych warowni w Polsce
2022-11-08, 11:11 | aktualizacja 2022-11-09, 11:11
W tym wydaniu audycji zawędrowaliśmy do trudno dostępnego, położonego na szczycie góry zamku Chojnik, którego nigdy nie zdobyła żadna armia. Ale wobec natury warownia ta okazała się bezsilna. Dziś w "Trójce po królewsku" Marta Piasecka i Marek Gaworski wspinali się do jednego z najwyżej położonych zamków w Polsce.
Obowiązkowy punkt wycieczek w Karkonosze
Zamek Chojnik dumnie wznosi się na granitowej skale na wysokości ponad 600 metrów n.p.m. Jest obowiązkowym punktem każdej wycieczki odwiedzającej Karkonosze. – Przed wiekami to były najwyższe góry w Prusach, Alpy należały wówczas do Bawarii, osobnego kraju. Było tutaj niedaleko z Berlina, członkowie pruskich rodzin królewskich często odwiedzali to miejsce – mówił Marek Gaworski.
Uległ tylko siłom natury
Historia tego zamku sięga aż XIV wieku. – Na początku XV wieku wzniesiono przedbramie, solidne mury oraz zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Według legend nawet Mongołowie, którzy podążali na Śląsk, zrezygnowali z oblężenia zamku Chojnik. Nie oparł się on jednak niszczącym siłom natury, w 1675 roku uległ spaleniu po uderzeniu pioruna. Ogień zniszczył wszystkie zabudowania, Chojnika nie odbudowano, ale później zaczął pełnić funkcje turystyczne. Urządzono tam gospodę, potem schronisko, które działa do dziś – opowiadał.
Czytaj też:
- Zamek w Krasiczynie – architektoniczne cudo nieopodal Przemyśla
- Zamek w Kórniku. Rezydencja rodów Górków i Działyńskich
Słynni właściciele Chojnika
Gość Trójki mówił również o właścicielu Chojnika w XVII wieku. – Był nim wówczas Hans Ulrich Schaffgotsch. W czasie wojny trzydziestoletniej sprzyjał cesarzowi Ferdynandowi II, ale w pewnym momencie stanął po przeciwnej stronie. Został aresztowany i ścięty, wszystkie dobra jego rodu zostały skonfiskowane. Później jednak Krzysztof Leopold, syn Hansa Ulryka, zdołał odzyskać ich znaczną część, także zamek Chojnik – powiedział Marek Gaworski.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 9.31
mo/kor