Z byłymi szefami BBN o wojnie hybrydowej. Siewiera: doświadczenia każą właściwie przygotować odpowiedź

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

- Budowa muru czy instalacji przeciwdziałającej nielegalnemu przekroczeniu granicy jest sygnałem dla przeciwnika: mamy świadomość, jesteśmy czujni, odpowiedź państwa będzie stanowcza i wykonana w sposób, który do tej pory przyniósł właściwe rezultaty - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, pytany o zagrożenie hybrydowe z obwodu kaliningradzkiego. Zaznaczył, że ta sprawa będzie jednym z tematów spotkania byłych szefów BBN.

W BBN odbędzie się dziś spotkanie wszystkich byłych szefów tej instytucji. Zaproszeni zostali wszyscy byli prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa - zarówno ci z lewej, jak i z prawej strony sceny politycznej. Spotkanie obecnego szefa BBN z byłymi ministrami tej instytucji ma być okazją do wymiany poglądów na temat aktualnych wyzwań dotyczących bezpieczeństwa w regionie. Ważnym elementem tej narady będzie rozmowa o toczącej się na Ukrainie wojnie.

- Ci ludzie to pamięć instytucjonalna wszystkich dotychczasowych prezydentów - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia szef BBN Jacek Siewiera. - Kto nie buduje na sukcesach, ale i porażkach, kto nie buduje na przeszłości strategii rozwoju państwa, będzie skazany na budowanie od podstaw - podkreślił.

Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej

Pytany o to, co zostanie wzięte na tapet dzisiejszego spotkania, gość "Salonu politycznego Trójki" odparł, że dyskusje dotyczyć będą szeroko rozumianego bezpieczeństwa państwa. - Bez wątpienia kwestie gróźb użycia broni jądrowej przewiną się w trakcie naszego spotkania, kwestie potencjalnych zagrożeń hybrydowych z regionu obwodu królewieckiego również są planowanym punktem naszej debaty, podobnie jak kwestie bezpieczeństwa energetycznego - wskazał.

Historia rurociągu Nord Stream 2 pokazała, jak bardzo wrażliwy jest to obszar bezpieczeństwa każdego państwa. Podobnie jak Norwegowie postawili bardzo duży nacisk na zabezpieczenie infrastruktury krytycznej, tak i my musimy na nowo zrewidować podejście bezpieczeństwa do infrastruktury krytycznej - ocenił szef BBN.

"Doświadczenia każą przygotować właściwą odpowiedź"

Rozmówca Beaty Michniewicz, zapytany, czy są sygnały wywiadowcze o możliwej eskalacji zagrożenia hybrydowego znad granicy polsko-rosyjskiej, przyznał, że informacje o otwarciu połączeń lotniczych do Kaliningradu z Bliskiego Wschodu były zweryfikowane w różnych źródłach. - Próby ustanowienia takich połączeń lotniczych  były podejmowane. Doświadczenia z granicy białoruskiej z zeszłego roku każą zachować najwyższą ostrożność i przygotować właściwie odpowiedź na wymuszoną migrację, używanie ludzi jako zakładników w tej hybrydowej taktyce - wskazał.

- Należy podkreślić, że dziś główne, i to duże, nasilenie nielegalnej migracji widzimy w dalszym ciągu na granicy białoruskiej. Budowa muru czy instalacji przeciwdziałającej nielegalnemu przekroczeniu granicy, włącznie z przewidzianym tam perymetrycznym oprzyrządowaniem, jest  pewnego rodzaju sygnałem dla przeciwnika: mamy świadomość, jesteśmy czujni, będziemy przygotowani, a odpowiedź państwa będzie stanowcza i wykonana w sposób, który do tej pory przyniósł właściwe rezultaty - powiedział Jacek Siewiera.

Posłuchaj

12:32
Jacek Siewiera: doświadczenia z granicy białoruskiej z zeszłego roku każą zachować najwyższą ostrożność i przygotować właściwą odpowiedź na wymuszoną migrację, używanie ludzi jako zakładników w tej hybrydowej taktyce ("Salon polityczny Trójki")
+
Dodaj do playlisty
+

Więcej w nagraniu.

Czytaj także:

***

Audycja: "Salon polityczny Trójki"
Prowadzący: Beata Michniewicz
Gość: Jacek Siewiera (szef BBN)
Data emisji: 8.11.2022
Godzina emisji: 8.45

Trójka, IAR/ mbl/pp/kor/gs

Polecane