Reklama

reklama

Piotr Naimski: program energetyki jądrowej da Polsce 1/4 potrzebnej energii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

– Polska potrzebuje elektrowni atomowych, dlatego że bez nich nie poradzimy sobie, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne kraju. To daje energię, która jest czysta, która jest dostarczana stabilnie, przewidywalnie –  powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Piotr Naimski.

W "Salonie politycznym Trójki" Piotr Naimski wyjaśnił, że program polskiej energetyki jądrowej przewiduje zbudowanie w dwóch miejscach w Polsce elektrowni, które będą wyposażone w trzy lub dwa reaktory jądrowe. Moc całego przedsięwzięcia to 6-9 GW.

- Po zrealizowaniu - to jest 20-letni program - w połowie 40. lat, da Polsce mniej więcej 1/4 czwartą produkcji energetycznej potrzebnej. To program budowy 6 reaktorów, pierwszy z nich będzie uruchomiony w 2033 r. - doprecyzował. 

Dodał, że w pierwszej lokalizacji wybranej na Kaszubach będą zbudowane trzy reaktory AP1000 firmy Westinghouse, a druga lokalizacja wynikająca z programu rządowego, jak i technologia będą określone w późniejszym terminie. Jego zdaniem jedna technologia w dużym rządowym progamie jest korzystniejsza. - Z każdym reaktorem zbudowanym kompetencje w Polsce związane z tym sektorem będą wzrastały. Udział polskich firm w tym przedsięwzięciu będzie mógł być coraz większy - ocenił.

- Jest też projekt biznesowy, prywatny, który jest promowany przez prywatną spółkę PAK w porozumieniu z Koreańczykami, który mówi o tym, że ci biznesmeni chcą zbudować w Polsce dużą elektrownię atomową w technologii koreańskiej. Ułatwienia dla tego projektu są zawarte w podpisanym przez premiera Sasina memorandum z ministrem koreańskim w Seulu - wyjaśnił Piotr Naimski. - Zainteresowanie i poparcie rządu polskiego nie oznacza jeszcze gwarancji. W projekcie biznesowym gwarancje oznaczają określone pieniądze. W ogóle nie ma o tym mowy - zaznaczył.

Opisując program rządowy realizowany przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, wskazał, że jest jeszcze kwestia wyboru wykonawcy prac budowlanych, inżynieryjnych, konstrukcyjnych na miejscu budowy.

Pytany o finansowanie inwestycji, wyliczył, że źródłami finansowania będą kapitałowe inwestycje "częściowo ze strony partnerów amerykańskich, częściowo dłużnej".  - Częściowo pomoc publiczna ze strony państwa będzie konieczna - ocenił.

- Nie zbudowano jeszcze elektrowni dużej jądrowej na świecie bez udziału pomocy publicznej. Koszt budowy reaktora rozłożony na 10 lat sprowadza się do sum, które są dla polskiego, poważnego państwa do zrealizowania - oświadczył.

Posłuchaj

13:19
Piotr Naimski o budowie elektrowni jądrowych w Polsce (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Piotr Naimski (były pełnomocnik rządu ds. spraw infrastruktury energetycznej)
Data emisji: 07.11.2022
Godzina emisji: 8.45

fc/gs/kor

Polecane