"Lombard" Łukasza Kowalskiego – piękna historia o człowieczeństwie
2022-11-04, 20:11 | aktualizacja 2022-11-04, 20:11
Na ekrany kin wszedł pełnometrażowy film dokumentalny "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego. To absolutny fenomen: podbija serca krytyków i widzów na całym świecie zdobywając kolejne nagrody na kolejnych festiwalach. I właśnie o tym, filmie w swojej audycji "Trójkowo, filmowo" Ryszard Jaźwiński rozmawiał ze swoimi gośćmi.
Największy lombard Europy
Pełnometrażowy film dokumentalny "Lombard" w reżyserii Łukasza Kowalskiego od ponad pół roku pojawia się na festiwalach: najpierw zagranicznych a później także krajowych. I wszędzie zdobywa nie tylko nagrody regulaminowe, ale również nagrody publiczności. Tytułowy lombard to ogromna przestrzeń z ogromną liczba przedmiotów, które można kupić. Bez wątpienia jest największy w Polsce i podobno, jak sprawdzali producenci, także w Europie. Wydaje się aż nieprawdopodobne, że można znaleźć tak szczególne miejsce i równocześnie tak niezwykłych bohaterów z nim związanych.
Wysypisko ludzkich tragedii
– Samo miejsce jest przytłaczające: to wysypisko przedmiotów. Powiedziałbym nawet, że to wysypisko ludzkich tragedii, bo każdy przedmiot ma za sobą tragedię swojego właściciela, który zastawia, a czasami sprzedaje ten przedmiot, gdyż nie ma za co żyć. Więc humor był ważny w tym filmie, i nasi bohaterowie nam go dawali. Oni funkcjonowali trochę jak czeska rodzina, a ten lombard traktowali jak drugi dom – mówi reżyser i współproducent „Lombardu” Łukasz Kowalski. – I jeszcze niezwykłe odkrycie, że ten lombard funkcjonował trochę na zasadzie centrum spotkań i centrum pomocy społecznej, gdzie ludzie przychodzą, czasem coś zastawiają, czasem przychodzą aby porozmawiać, zapalić papierosa z właścicielami, a czasami po pomoc w formie napisania pisma sądowego, bo część mieszkańców miała problemy z tego typu sprawami – opisuje.
Wspólnota ludzi biednych
– Absolutnie niezwykłe miejsce, którego byśmy się nie spodziewali ani w tej dzielnicy, ani tym bardziej po lombardzie, który kojarzy się z miejscem wyzysku, lichwy, gdzie przychodzą ludzie i zastawiają złoto, elektronikę – opowiada Łukasz Kowalski. – To było przepiękne, że właściciele swoim zachowaniem, w tej dzielnicy, na bytomskim Bobrku, budowali silną wspólnotę ludzi biednych, bo sami mieli bardzo duże problemy finansowe. Ludzi, którzy walczą z ubóstwem, a mimo tego nie pozostawiają ludzi, którzy są jeszcze biedniejsi od nich, wspierają się nawzajem. Zrobiła nam się z tego piękna historia o człowieczeństwie, o tym, czym jest humanizm o tym, że warto patrzeć wokół siebie i pomagać tym potrzebującym – wskazuje.
Lombard reż/dir. Łukasz Kowalski – Trailer/YouTube KrakowFilmFoudation
Ponadto w audycji:
- premiera zagraniczna: "Klondike" w reżyserii Maryny Er Grobach, rozmowa z Oksaną Cherkashyną, odtwórczynią głównej roli w filmie;
- Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCamerimage (12-19.11.2022, Toruń): pierwsze zapowiedzi programowe;
- Ukraina! Festiwal Filmowy - online (do 14.11.2022) - propozycje filmowe;
- aktualności filmowe.
Posłuchaj
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 4.11.2022
Godziny emisji: 13.08, 14.09